Mobil 03 EYLÜL 2009 / 09:02

Maymunlar kendilerine özel müzik istiyor

Maymunlar insanların dinlediği müziğe pek ilgi göstermiyor, fakat görünen o ki kendi akımlarını yaratıyorlar.

Maymunlar insanların dinlediği müziğe pek ilgi göstermiyor, fakat görünen o ki kendi akımlarını yaratıyorlar.


Geçmişte yapılan araştırmalar Tamarin maymunlarının Mozart’ı dinlemektense sessizliği tercih ettiklerini gösteriyor. www.wired.com 'un haberine göre bir müzisyenle psikoloğun işbirliğinde Tamarin çığlıklarının temposunu dikkate alınarak yeni bir müzik oluşturuldu. Yapılan açıklamaya göre bu sayede maymun davranışını ve duygusal tepkisini etkileyen özel bir tür müzik keşfedilmiş oldu.

Farklı türlerin müzikten farklı şekillerde zevk aldıklarını belirten Wisconsin-Madison Üniversitesi Psikoloğu Charles Snowdon, türlerin farklı şeylere tepki verdiklerini söylüyor ve ekliyor; "Maymunların insanların dinlediği müzikten zevk almasını beklememeliyiz."

Yapılan diğer bir gözlemde ise 14 Tamarin maymunu gözlemlendiğinde maymunlarun Nine-Inch Nails ya da Samuel Barber’ın "Adegio for Strings" parçasına tepki vermediği ancak Metallica'nın "Of Wolf and Man" şarkısını dinledikten sonra daha sakinleştiği görüldü. Maymunlar korku içerikli müzikle daha endişeli ve mutsuz oluyor. Gergin tavırlara bürünüyor. Fakat sakin bir müzikle daha sosyal olmaları yapılan bu araştırmanın dikkat çekici bir sonucu. Öte yandan hayvanların alışık olduğu seslerle özel olarak oluşturulan ve maymun çığlıklarını andıran seslerle yaratılan müzik ise Tamarin maymunlarının üzerinde pozitif etki yaratıyor.