Mobil 02 EKİM 2009 / 07:41

Marmara Üniversitesi’nde BASEV & CANON dijital baskı laboratuarı

Canon, basım endüstrisine dijital baskı çözümleri konusunda kalifiye eleman yetiştirmeyi hedefleyen tam donanımlı bir laboratuarı hizmete soktu.

Canon, basım endüstrisine dijital baskı çözümleri konusunda kalifiye eleman yetiştirmeyi hedefleyen tam donanımlı bir laboratuarı hizmete soktu.


Basım Sanayii Eğitim Vakfı (BASEV) koordinasyonu ile Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Eğitimi Bölümü'nde hayata geçirilen laboratuarda, Canon'un dijital baskı sistemleri, renk yönetim ve iş akış yazılımları yer alıyor. İlk etapta 400 öğrencinin yararlanacağı laboratuarda ayrıca dijital baskı, teknolojik gelişmeler, baskı sistemleri ve iş geliştirmeye yönelik seminer ve eğitimler de düzenlenecek. Canon Dijital Baskı Laboratuarı'nın açılış töreninde konuşan Canon Eurasia CBS Ülke Direktörü Peter Saak, proje ile ofsetten dijital baskıya geçişin giderek hızlanması nedeniyle ortaya çıkan kalifiye insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasına destek olmak istediklerini söyledi. Saak, "Dijital Baskı Laboratuarı'nda Canon'un dijital baskı sistemleri, renk yönetim ve iş akış yazılımları yer alıyor. Öğrenciler, dakikada 51 sayfa hızında profesyonel renkli baskı sistemimizi ve görüntü işleme bilgisayar ara birimimizi deneyimleyebilecekler. Sadece eğitim amacı ile kullanılacak bu sistemin ihtiyacı olan sarf malzemeleri ve bakımlarını da Canon Eurasia olarak üstleneceğiz. Okuldan mezun olan öğrenciler, dijital baskı konusunda da eğitim almaları durumunda pazarda bu konudaki ihtiyaç doğrultusunda iş bulabileceklerdir" diye konuştu. Hançarlıoğlu, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Eğitimi Bölümü'nde kurulan Dijital Baskı Laboratuarı'nın bir benzerinin yakın zamanda Dr. Oktay Duran Matbaa Meslek Lisesi'nde de açılacağını sözlerine ekledi.

Teorik eğitime uygulama desteği

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur, "Canon ve BASEV'in bu olanakları üniversitemize yönlendirmesinden dolayı çok mutluyum. Bu açılış, Üniversite-Sanayi-Sivil Toplum işbirliğinin en somut örneğidir. Canon Dijital Baskı Laboratuarı, basım sanayine nitelikli eleman yetiştirilmesi ve üst düzey donanmış öğrencilerimize sektörde istihdam imkanı sağlanması açısından büyük önem taşıyor" diye konuştu. Üniversite-Sanayi işbirliğinin, gelişmiş ülkelerin ve kalkınmanın vazgeçilmez gerçeği olduğuna dikkat çeken Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akalın ise "Bu laboratuarda öğrencilerimiz, dijital baskı ile ilgili son teknolojileri uygulama fırsatı bularak sadece teoride değil, uygulamada da çok iyi yetişeceklerdir. Zaten bizim fakültemizin misyonu da budur. Aynı zamanda öğretim elemanları da son teknolojiyi uygulama, öğretme ve bu teknolojiyle Ar-Ge çalışmaları yapma fırsatına kavuşacaklardır" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun