Mobil 08 TEMMUZ 2010 / 08:13

Mamutlar dünyayı ısıtacak kadar büyükmüş

Araştırmanın iddiasına göre mamut neslinin tükenmesi hava sıcaklığında 1 derecelik artışa neden oldu.

Araştırmanın iddiasına göre mamut neslinin tükenmesi hava sıcaklığında 1 derecelik artışa neden oldu.


NASA ve Carniege Bilim Enstitüsü tarafından desteklenen bir çalışma, mamut neslinin tükenmesinin küresel ısınmayla doğrudan ilgili olabileceği yönünde yeni bir görüş ortaya koydu. Araştırmanın iddiasına göre 10 bin yıl kadar önce mamut neslinin tükenmesi, küresel ölçekte hava sıcaklığının 1 dereceye yakın artmasına ve son buzul çağının sonlanmasına yardımcı olmuş.

Bu ilginç bulgunun sebebi de şöyle açıklanıyor: Ağaç dallarıyla ve yapraklarıyla beslenen mamutlar, bitki örtüsünün nispeten kısa kalmasına ve uzun ağaçların fazlaca yayılmamasına neden oluyordu. Mamut neslinin tükenmesiyle ağaçlar daha fazla uzama şansı buldular ve oluşturdukları gölgelerle dünya üzerindeki karanlık bölgelerin artmasına neden oldular. Bu da güneş ışınlarının daha çok soğurulmasına yol açtı ve sıcaklık ortalaması 1 dereceye kadar yükseldi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun