Mobil 07 MAYIS 2009 / 06:25

Madagaskar'da 200 yeni tür

Dünyanın en büyük dördüncü adası Madagaskar'da yaklaşık 200 yeni kurbağa türü keşfedildi.

Dünyanın en büyük dördüncü adası Madagaskar'da yaklaşık 200 yeni kurbağa türü keşfedildi.


Çalışmayı yürüten İspanyol Bilimsel Araştırma Konseyi CSIC, çıkan sonuçlar küresel ölçekte ölçümlenirse, dünyada bilinen iki yaşayışlı (hem havada hem karada) sayısını ikiye katlayabilir dedi.


Münih'teki Zoologische Staatssammlung herpetoloji küratörü Dr. Frank Glaw:" Son 15 yıldır, Madagaskar'da 100 yeni kurbağa keşfettik. Bu sayı, keşif sürecimizi tamamladığımızı düşünmemize neden olmuştu. Ancak yeni araştırmamız gösteriyor ki tahmin ettiğimizden çok daha fazlası ile karşılaşacağız" dedi. Araştırma sonucu, adadaki toplam bioçeşitliliğin diğer türlere oranla da yüksek olabileceğini öne sürüyor. Doğal habitatların yok edimi, tahmin edilenden daha çok hayvanı etkiliyor olabilir. Bu durumun koruma planları açısından da önemli sonuçları var. Madagaskar'daki yağmur ormanlarının yok edim oranı %80. Adadaki dengesiz politik durumlar da doğal ortamı koruma çabalarını köstekliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun