Mobil 11 OCAK 2013 / 10:49

Lumia satışları Nokia’nın umutlarını artırıyor

Lumia satışları Nokia’nın umutlarını artırıyor

Üst sınıf telefonlarda Apple ve Samsung ile rekabet etmekte zorlanan Finlandiya’nın önemli markası, 6.6 milyon akıllı telefon satarken bunların 4.4 milyonunu Lumia’lar oluşturdu.Cep telefonlarının ilk dönemlerinde hemen herkesin elinden düşürmediği Nokia, akıllı telefon eğilimine –özellikle de üst seviyede- ayak uyduramadığı için zor günler geçirmeye başlamıştı. Şirket nakit akışını sağlayabilmek için Finlandiya’daki merkez binalarından birini dahi satışa çıkarmıştı.

Microsoft ile gerçekleştirdiği dev anlaşmayla yeniden ayağa kalkmak isteyen Nokia, Lumia akıllı telefon satışlarının oldukça iyi gittiğini belirterek, gelecek için umut dolu mesajlar verdi. Bunun yanında şirketin telekom altyapı sağlayıcısı iştiraki olan Nokia Siemens Networks bölümünün beklenenin üzerinde performans göstermesi ve 50 milyon avroyu bulan patent kazancı işlerin iyiye doğru gittiğine işaret etti.

Bu gelişmeler şirketin ana stratejisini Microsoft ile yapılan işbirliğine çevirdiği için eleştirilen Nokia CEO’su Stephen Elop’u da rahatlattı. 2011’in Şubat ayında Microsoft ile çalışma kararı alan CEO’nun o dönemde verdiği iki yıllık sürecin dolmasına oldukça az bir zaman kaldı. Analistlere göre, şirketin hayatta kalması için kritik görünen Lumia akıllı telefonların satış başarısı oldukça kritik hale geldi.

Lumia’daki geri dönüşlerden oldukça memnun olduklarını belirten Elop, Windows Phone 8 yazılımı barındıran telefonları yetiştirmekte dahi zorlandıklarını açıkladı. Nokia 2012’nin son çeyreğinde yüzde 2 civarında bir kâr beklerken, bir önceki beklenti yüzde 6’lık zarar yönündeydi. Net rakamlarsa 24 Ocak’ta açıklanacak.

4.4 milyon Lumia satıldı

Nokia’dan yapılan açıklamaya göre, dördüncü çeyrekte şirketin cihaz ve hizmet net satışları 3.9 milyar avro civarında ve aynı dönemde 89.3 milyon cihaz satıldı. Şirket, 6.6 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirirken bunların 4.4 milyonu Windows tabanlı Lumia’lardan oluştu.

Açıklamaların ardından Nokia hisseleri kısa sürede yüzde 10.8’lik bir gelişme kaydederek 3.32 avroya kadar yükseldi. Tüm bu pozitif tabloya rağmen şirketten yapılan açıklamada, beklentilerin üzerine çıkılsa da durum hâlâ kritik. Stephen Elop, rekabetçi bir ortamda mücadele ettiklerini belirtmeden etmedi.

Bazı analistlere göre, 4.4 milyon Lumia satışı henüz tam anlamıyla bir yeniden doğuş için yeterli değil. Aynı dönemde 200 milyondan fazla akıllı telefon satıldığı düşünüldüğünde bu rakamın çok da büyük bir pazar payı oluşturmadığı görülüyor. Geçtiğimiz yıl Lumia’nın fiyatlarını düşürerek kârını oldukça azalttığını hatırlatan analistler, bu yıl da çok düşük kâr oranlarıyla yapılacak satışlar beklediklerini kaydetti.

Yine de Nokia’nın üst seviye akıllı telefon pazarında üzerindeki 'ölü toprağını' attığını rahatlıkla söylemek mümkün. Bu yıl şirketin nasıl ivmeleneceğine dair iyi bir gösterge olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun