Mobil 09 AĞUSTOS 2011 / 15:12

Londra’daki kalabalık BlackBerry Messenger kullanıyor, RIM bilgileri polisle paylaşıyor

Yetkililere ellerinden geldiğince yardımcı olacaklarını açıklayan Research in Motion (RIM), protestocuların ‘kişisel gizlilik’ beklentilerini suya düşürdü.Londra’da yaklaşık üç gündür süren kargaşanın detayları ortaya çıkmaya başladı. Sokaklarda korku salan gençlerin iPhone ya da Android yerine BlackBerry Messenger üzerinden haberleşmeyi tercih ettikleri belirtildi.

Tottenham’da 29 yaşındaki siyah Mark Duggan’ın bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan olaylar, kısa sürede oluşturulan Facebook gruplarıyla organize edildi. Ancak kısa süre sonra ortaya çıktı ki, protestocuların bir çoğu iletişim için BlackBerry Messenger (BBM) kullanıyor. Mesajlaşma servisi bedava ve gizli olduğu için tercih ediliyor.

The Guardian gazetesi, bazı BBM mesajlaşmalarını ele geçirdi. Mesajlarda “hangi mağazanın yağmalandığı” ve “bundan sonra nerelere gidileceği” gibi bilgiler yer aldı.

Research in Motion (RIM) biraz da kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratacak bir açıklamayı Twitter üzerinden yaptı. RIM, Londra’da yaşanan olaylardan dolayı kötü hissettiklerini ve yetkililere ellerinden geldiğince yardımcı olacaklarını açıkladı. Yani BBM üzerinden yapılan mesajlaşmalar doğrudan polisin ihtiyacı doğrultusunda kullanılacak.

Uzun süre Hindistan ve Arabistan gibi ülkelerin mesajlaşmaları görüntülemek istemesine olumsuz cevap veren RIM, İngiltere’de yaşanan olayların ardından ‘kullanıcı gizliliğini’ savunmadı.