Mobil 21 HAZİRAN 2012 / 14:30

LG Siri benzeri sanal asistan yarattı

Apple’ın akıllı sanal asistanı Siri’nin bir benzeri Kore’de LG tarafından tanıtıldı.Apple’ın sorulara cevap veren akıllı sanal asistanı Siri, kullanıcıların kısa sürede alıştığı ancak farklı tonlamaları anlamadığı için sıkça eleştirilen bir yenilik olarak hayatımıza girmişti. Google’ın da benzer bir servisi hayata sokacağı söylentileri arasında Kore’den pek de beklenmedik bir haber geldi.

LG kişisel asistan hizmetini Kore’de tanıttı. Şu an için sadece Kore dilini algılayabilen sanal asistan, LG Optimus serisi telefonlarda yer alacak. Sesle komut alan asistan sayesinde arama, yönlendirme ve takvim yönetiminin yanı sıra birçok işlem yapılabiliyor.

LG’nin bu hamlesiyle Siri için Korece hizmeti vermeyen Apple’ın önüne geçti. Ancak iOS 6’nın piyasaya sürülmesinin ardından Siri, Korece hizmeti de sunmaya başlayacak. Ayrıca Samsung’un da Vlingo ile birlikte geliştirdiği sesli komut sistemi "S Voice" hizmeti Galaxy S III ile piyasaya çıkmıştı.

LG’nin Korece dışında da hizmet vermeye başlamasıyla Siri ile önemli bir rekabete girileceği açıkça görülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun