Mobil 07 MAYIS 2012 / 14:51

Lenovo mobil inovasyona 800 milyon dolar yatırıyor

Lenovo yüzünü mobil inovasyona çevirdi

Dev şirket, Çin’de açacağı Ar-Ge merkeziyle akıllı telefon, tablet ve diğer cihazların geliştirilmesi için çalışacak. Lenovo taşınabilir cihaz pazarındaki payını özellikle yurt dışında artırmayı hedefliyor.IBM’in kişisel bilgisayar bölümünü satın alarak bu alanda önemli bir oyuncu konumuna gelen Lenovo, tablet bilgisayar konusunda beklediği başarıyı yakalayamadı. Şirket, Çin’de açacağı merkezde taşınabilir cihaz konusunda kendisini geliştirmeyi hedefliyor.

Şirketin Wuhan’daki 800 milyon dolarlık yatırımının 2013 Ekim’inde operasyona başlaması bekleniyor. Şirket binlerce Ar-Ge ve yönetim elemanına iş imkanı sunacağını açıklarken, yaklaşık 10 binin üzerinde iş fırsatının önümüzdeki yıllarda yaratılmasına zemin hazırlanıyor.

Lenovo Başkan ve CEO’su Yang Yuanqing, “Bilgisayar ötesi alana doğru agresif hareketimiz sürüyor. Akıllı telefon, tablet ve diğer internet bağlantılı cihazlar hızla gelişiyor. Bu alanda oldukça fazla inovasyon fırsatı görüyoruz” şekilde konuştu.

Lenovo Çin pazarında telefonda üçüncü, tablette ise ikinci olmasına rağmen ülke dışında benzer başarıyı gösteremiyor. Lenovo, Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone için akıllı telefonlar geliştiriyor.