Mobil 25 AĞUSTOS 2011 / 14:34

Lenovo Macbook Air'a kafa tutacak

ThinkPad serisiyle iş dünyasının kalbindeki tahtı koruyan Lenovo, şimdi de en ince modeli IdeaPad U300s ile ‘ultra taşınabilir’ dünyasına giriş yapmak üzere. Tablet bilgisayarların yükselişi ultra taşınabilir bilgisayarlar sınıfını öldüremedi. ‘İçerik üretici cihaz’ sınıfına giren klavyeli bir bilgisayara duyulan ihtiyacın henüz sona ermediği ortada. Bu yüzden Lenovo uzun süre önce sinyallerini verdiği 0,8 inç kalınlığındaki bilgisayarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Pazarda bu alandaki en güçlü oyunculardan biri olan Macbook Air ile yaklaşık olarak aynı boyutlarda ve ağırlıkta olması beklenen bilgisayar, 13 inç ekran büyüklüğüne ve Sandy Bridge ailesinden işlemcilerle beraber geliyor.

CNET’in haberine göre IdeaPad U300s’nin giriş seviyesi modellerinin (en yavaş işlemci, en düşük bellek ve depolama kapasitesine sahip olan konfigürasyonun) 1.000 doların altında bir fiyatla piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu da Acer tarafından piyasaya sürüleceği belirtilen ve yine ‘ultrabook’ sınıfına giren 799 dolarlık dizüstü bilgisayarlar ile rekabet etmesi anlamına geliyor.

Lenovo IdeaPad u300s'nin Computex 2011'deki görüntülerini aşağıda izleyebilirsiniz.

(Ed: Netbook, netbook’tan bozma tablet, gerçek tablet ve klavyeli tablet derken yine sektör döndü dolaştı çözümü ultra taşınabilir seride buldu. Yani yıllar bir anlamda öncesine geri dönüyoruz. Tabii daha hızlı işlemciler, daha uzun çalışma süresi ve daha hafif kasa yapısıyla.)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ui2Dbgu8F2o[/youtube]