Mobil 03 KASIM 2009 / 09:30

Kuzey kutbunda palmiyeler varmış

Hollandalı bilim adamları, Kuzey Kutbu'nda 53,5 milyon yıl önce palmiyelerin olduğunu tespit etti.

Hollandalı bilim adamları, Kuzey Kutbu'nda 53,5 milyon yıl önce palmiyelerin olduğunu tespit etti.


 

Utrecht Üniversitesi'nde görevli Appy Sluijs yönetimindeki bir grup bilim adamı, Arktik Okyanusu'nun dibinde yaptıkları araştırmalarda palmiye poleni izlerine rastladı.

Araştırmalarını "Nature Geoscience" adlı dergide yayımlayan bilim adamları, 53,5 milyon yıl önce Kuzey Kutbu'nda tropikal iklimin hüküm sürdüğünü, sıcaklığın yaz aylarında 27 dereceye ulaştığını, bu nedenle bölgede palmiyelerin çok yaygın olduğunu, kış aylarında bile hava sıcaklığının ortalama 8 derecenin üzerinde olduğunu tespit etti.

Bilim adamları, yaklaşık 50 milyon yıl önce dünyada bir küresel ısınmanın yaşandığını ve ısının azami 2 derece arttığını tahmin ediyor. Almanya'nın Bremerhaven kentindeki Alman bilim adamları da, Amerikan Plymouth Üniversitesi bilim adamlarıyla birlikte yaptıkları araştırmalar sonucunda, Kuzey Kutbu'nun kısa süreli iklim değişiklikleri karşısında bile büyük değişime uğradığını ortaya çıkarttı. Bölgenin geçen 30 bin yıldaki gelişimini araştıran bilim adamları, belirli bir kesimde yaklaşık 20 bin yıl önce sürekli bir şekilde kalın bir buz tabakasıyla kaplı olan okyanus tabanının, yaklaşık 5 bin yıl önce yaz aylarında buz tabakasından arınmaya başladığını tespit etti.