Mobil 28 OCAK 2009 / 11:10

Kuşların atası sürüngenler mi?

Fosil bilimcilerin Çin’de bulduğu tüylü dinozorlara ait fosiller, kuşların sürüngenlerden geldiği tezini doğrular nitelikte.

Fosil bilimcilerin Çin’de bulduğu tüylü dinozorlara ait fosiller, kuşların sürüngenlerden geldiği tezini doğrular nitelikte.


Tüylü dinozor kafatası ile birlikte bulunan ilk Beipiaosaurus dinozor türü; therizinosaurs ve diğer dinozorlar arasındaki bağlantıyı açıklamak için kanıt sağlayacak. Buluş, Teksas Austin Üniversitesi’nden fosil bilimci Julia Clarke ve bu türlerin varlığına inanan fakat kanıtını gösteremeyen diğer fosil bilimcileri heyecanlandırdı.Uzmanlar, tüylerin dinozoru ve kuluçka döneminde yumurtalarını sıcak tutma işlevi gördüğünü tahmin ediyor.

Uzmanlar, kuşların sürüngen türleriyken evrimleşerek kanatlandığına inanıyorlar. Çin'de bulunan Beipiaosaurus türü bu dinozorların tüylerinin bulunan en eski kuş türü olan Archaeopteryx'inkiyle aynı olduğu görüldü. Çin Bilimler Akademisi'nden Profesör Xing Xu, Beipiaosaurus türü tüylü dinozorların uçamadığını ancak buna en yakın tür olan Microraptor dinozorlarının uçmaya başladıklarını söylüyor.
YORUMLAR
nisanur ve berkant ve atakan 10 NİSAN 2013 / 19:13 0 0
şaka yaptım şaka hepsi grçek
berkant gümüş 10 NİSAN 2013 / 19:12 0 0
öyle birşey yok hepsi yalan hikaye insanları kandırmaktan başka birşey yapmıyorlar
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun