Mobil 28 OCAK 2009 / 11:10

Kuşların atası sürüngenler mi?

Fosil bilimcilerin Çin’de bulduğu tüylü dinozorlara ait fosiller, kuşların sürüngenlerden geldiği tezini doğrular nitelikte.

Fosil bilimcilerin Çin’de bulduğu tüylü dinozorlara ait fosiller, kuşların sürüngenlerden geldiği tezini doğrular nitelikte.


Tüylü dinozor kafatası ile birlikte bulunan ilk Beipiaosaurus dinozor türü; therizinosaurs ve diğer dinozorlar arasındaki bağlantıyı açıklamak için kanıt sağlayacak. Buluş, Teksas Austin Üniversitesi’nden fosil bilimci Julia Clarke ve bu türlerin varlığına inanan fakat kanıtını gösteremeyen diğer fosil bilimcileri heyecanlandırdı.Uzmanlar, tüylerin dinozoru ve kuluçka döneminde yumurtalarını sıcak tutma işlevi gördüğünü tahmin ediyor.

Uzmanlar, kuşların sürüngen türleriyken evrimleşerek kanatlandığına inanıyorlar. Çin'de bulunan Beipiaosaurus türü bu dinozorların tüylerinin bulunan en eski kuş türü olan Archaeopteryx'inkiyle aynı olduğu görüldü. Çin Bilimler Akademisi'nden Profesör Xing Xu, Beipiaosaurus türü tüylü dinozorların uçamadığını ancak buna en yakın tür olan Microraptor dinozorlarının uçmaya başladıklarını söylüyor.
YORUMLAR
nisanur ve berkant ve atakan 10 NİSAN 2013 / 19:13 0 0
şaka yaptım şaka hepsi grçek
berkant gümüş 10 NİSAN 2013 / 19:12 0 0
öyle birşey yok hepsi yalan hikaye insanları kandırmaktan başka birşey yapmıyorlar