Mobil 24 MAYIS 2010 / 08:25

Kuşlar bizim gibi organik gıdanın peşinde değil

Yeni bir araştırma, insanların aksine kuşların organik yerine yapay besinleri tercih ettiğini ortaya koydu.

Yeni bir araştırma, insanların aksine kuşların organik yerine yapay besinleri tercih ettiğini ortaya koydu.


Journal of the Science of Food an Agriculture gazetesinde yayınlanan araştırmaya göre, kuşlar yapay kuş yemini organik yemlere tercih ediyor. Araştırma, İngiltere'nin kuzeyinde yaşayan kuşların birkaç hafta süreyle gözlenmesiyle oluştu.

Kuşlara verilen aynı tür yem, organik ve katkı maddeli olarak iki şekilde sunuldu. Bu birkaç haftanın sonunda araştırmacılar, kuşların organik yerine katkı maddeli geleneksel yemleri tercih ettiğini belirledi. Bu sonuçtan emin olmak için organik ve geleneksel olan yemlerin yeri değiştirildi. Kuşlar buna rağmen katkı maddeli yemin nerede olduğunu buldu ve bu yemi tercih etti.

Araştırma farklı bir yem türü ile kış mevsimi boyunca tekrarlandı ve sonuç değişmedi. Kanaryalarla yapılan daha kontrollü laboratuar deneyleri de benzer sonuçları verdi.

Kuşların katkı maddeli yemleri tercih etme sebebinin, geleneksel kuş yemlerinin organik yemlere göre yüzde 10 daha fazla protein içermesiyle ilgili olduğu düşünülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun