Mobil 20 AĞUSTOS 2010 / 10:48

Küresel ısınmaya rağmen Antartika'da buzullar artıyor

Antartika okyanusundaki buzullar artarken, Kuzey Kutbu'nda buzlar eriyor.

Antartika okyanusundaki buzullar artarken, Kuzey Kutbu'nda buzlar eriyor.


ABD’de Georgia Tech iklim araştırmacılarının yaptığı yeni bir çalışmaya göre, küresel ısınmaya rağmen Antartika denizindeki buz oranı artıyor. Ancak Kuzey Kutup bölgesinde durum biraz farklı.

Antartika denizindeki buz oranının son 30 yılda artığını belirten araştırmacılar, sera gazı etkisiyle bu durumun tersine döneceğinden şüphe ediyor. Kuzey Kutup bölgesinde eriyen buzulların aksine son yıllarda Antartika’daki artan buz oranı ile ilgili uzmanlar şu açıklamayı yapıyor:

“İklim modelleri, denizin yüzey sıcaklığı ve 1950-2009 arası düşen kar ve yağmur miktarına göre, okyanustaki ısınma aslında üst atmosferde yağışa neden oldu ve bu yağış Antartika’ya kar olarak düştü. Sonrasında ise okyanusun üst katmanları eski yoğunluğunu kaybetti, çünkü kar bu yüzeyin daha az tuzlu olmasına neden oldu. Bu durum ise Antartika denizinde sıcak akımları önleyerek, buzulların erimesini engelledi. Böylece buzulların artmasına neden oldu.”

Ilık su yüzeylerinin denizde buzul yaratan kar yağışlarına neden olması, aynı zamanda bu yağışların fazla olması durumunda denizdeki buzulların erimesi garip bir çelişki gibi dursa da, araştırmacılar insanlığın neden olduğu küresel ısınmanın Antartika sularının çok ısınmasına neden olduğunu vurguluyor ve gelecekte asıl sorunun bu olacağı belirtiliyor.