Mobil 12 ŞUBAT 2009 / 10:47

Korsan yazılımın merkezi İstanbul

Business Software Alliance (BSA) 2008 yılı faaliyetlerini özetleyen açıklamasında ilgi çekici veriler ortaya koydu.

Business Software Alliance (BSA) 2008 yılı faaliyetlerini özetleyen açıklamasında ilgi çekici veriler ortaya koydu.


BSA’nın açıklamasında Türkiye katılımcılarının 2008 yılında toplam 494 dosyaya imza attığı belirtildi. Bu dosyalar hakkında başlatılan hukuki işlemler sonucunda, 2 milyon 970 bin TL (1.928.200 dolar) değerinde korsan yazılım ele geçirildiği söylendi. 2008 yılında mühendislik ve üretim sektörleri korsan yazılımın yaygın olarak kullanıldığı alanlar olarak öne çıkarken, İstanbul yine korsan yazılımın merkezi olma konumunu korudu.

Açıklamaya göre Türkiye, bir gün içinde birden fazla adli ve hukuki işlem gerçekleştirilmesi nedeniyle diğer ülkeler arasında öne çıkarken, kullanılan ürünün değerinin üç katına denk gelen para cezaları sonucu tahsil edilen tazminat tutarında da Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinin yüzde 5’ini oluşturdu.

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika genelinde 2008 yılında korsan yazılımın iş dünyasına maliyeti ise 23 milyon dolar oldu. Bu miktarın 8 milyon doları tazminat olarak BSA Katılımcılarına ödenirken, 15 milyon dolar değerinde korsan yazılım da lisanslı yazılıma dönüştürüldü. Aynı dönemde EMEA bölgesinde ayda ortalama 460 olmak üzere yılda gelen toplam 5.546 ihbarı değerlendiren BSA katılımcıları, 3.000 firma aleyhine hukuki işlem başlattı.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay, “Tüm bu rakamlar oldukça çarpıcı olsa da, yazılım korsanlığının faturasını yalnızca mali açıdan ele almamak gerekiyor. Lisanssız yazılım kullanımı, şirketleri operasyonel konularda da birçok riske maruz hale getiriyor. Zaman kaybına neden olan virüs saldırıları, güvenlik tehditleri, bilgi kaybı ve kurumsal itibarın zedelenmesi gibi sonuçlar korsan yazılım kullanımının sosyal alandaki etkileri olarak öne çıkıyor.” dedi.

BSA’nın EMEA bölgesindeki hukuki ilişkilerden sorumlu Direktörü Sarah Coombes ise, “Fikri mülkiyet haklarının ihlali sadece yazılımcı firmaları etkilemez. Geçtiğimiz yıl korsan yazılım kullanımının iş dünyasına etkilerini özetleyen bu rakamlar, şirketlerin korsan yazılım kullanımı sonucu karşılaştığı ciddi mali zorlukları özetler niteliktedir. Ekonomik belirsizliğin hüküm sürdüğü zamanlarda, firmalar mal varlıklarını daha dikkatli korumalı ve yasadışı piyasaları ilk yardım aracı olarak kullanmamalılardır.” dedi.

BSA Türkiye’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ‘Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum ! demeyin...’ sloganıyla herkesi lisanslı yazılım kullanmaya davet ettiği ve 31 Ocak’ta sona eren 3 Maymun Kampanyası’nda 7,5 milyon kişinin bilinçlendirildiği de kuruluşla ilgili bir diğer haber.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun