Mobil 02 MART 2010 / 13:21

Korkutucu soğuklar gelebilir

Antartika buzullarının parçalanması ile korkutucu soğuklar baş gösterebilir.

Antartika buzullarının parçalanması ile korkutucu soğuklar baş gösterebilir.


Dev Antartika buzullarının parçalanmasının, dünya çapında okyanus akıntısının yönünü etkilerken dünyanın bazı bölgelerinde dondurucu soğuklara sebep olabileceği ortaya çıktı.

Avustralya'nın güneyindeki 2500 kilometrekarelik Mertz Glacier Tongue'ın iki hafta önce parçalanmasıyla 97 kilometrelik bir buz yığını oluştu. Buzulların parçalanması iklim değişikliğinin bir sonucu olarak gösterilmese de, bu durumun küresel iklim değişikliğini tetikleyebileceği söyleniyor. Zira parçalanan buz dağlarının okyanus akıntılarının yönünü değiştirmesi ve dondurucu soğuklara neden olması ihtimali var.

Antartika İklim ve Ekosistem Birliği Araştırma Merkezi de, buz dağlarının parçalanması durumunda okyanus akıntılarının yönünün büyük ölçüde değişebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Bu bölgenin kıyılarında oluşan keskin rüzgarlar, büyük buzulların oluşmasında oldukça etkili. Dolaylı olarak bu oluşum, dünya okyanus akıntısının önemli bir maddesi olan çok tuzlu, yoğun suyun oluşumu için son derece önemli. Ancak buz dağlarının parçalanması ve küresel ısınmayla bu suyun oluşması azalırken, bu durum okyanus akıntılarının yönünü değiştirmesine de neden oluyor. Bu durumun özellikle Kuzey Atlantik'i yıllarca etkileyebileceği belirtiliyor.