Mobil 10 HAZİRAN 2010 / 10:54

Körfezdeki petrol sızıntısına kullanıcılar da el attı

BBC okurlarına "Siz ne yapardınız" diye sordu, cevapları uzmanlara yorumlattı.

BBC okurlarına "Siz ne yapardınız" diye sordu, cevapları uzmanlara yorumlattı.


Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısıyla ilgili çare arayışları devam ederken, BBC News konuyla ilgili ilginç bir çalışma başlattı: Okurlarına çözüm olarak siz ne yapardınız diye soruyor, daha sonra gelen çözüm önerilerini uzmanlara yorumlatarak ne kadar mümkün ve mantıklı olduğunu değerlendiriyor.

Gelen çözüm önerileri arasında oldukça ilginç yaklaşımlar var. Örneğin bir okur "Petrol kuyusu boru hattı yakınına ikinci bir çukur kazarak küçük çaplı bir nükleer bomba patlatalım, deniz dibindeki basıncın da yardımıyla kopan kayalar sıkışsın sızıntı dursun" diye bir öneri getirmiş. Ama uzmanlar bu öneriye karşı, zira bunun sorunu çözmek bir yana dev bir krater oluşturup sorunu iyice içinden çıkılmaz hale getireceğini düşünüyorlar.

Önerilerin listesini http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/us_and_canada/10268979.stm adresinde görebilirsiniz. Bu arada gelen önerilerin hiçbirinin uzmanlar tarafından uygulanabilir olarak değerlendirilmediğini belirtmekte fayda var.

Son bir not olarak, yaşanan tüm bu sürecin deniz dibinde bir kuyunun ağzını kapatmak kadar basit olduğunu düşünüyorsanız sorunun büyüklüğünü görmek için http://www.ouramazingplanet.com/infographic-tallest-mountain-to-deepest-ocean-trench-0249/ adresine göz atabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun