Mobil 10 MAYIS 2011 / 08:35

Konuştukça şarj olan telefon yaptılar

Harcadıkça para kazandıran kredi kartı gibi. Ne güzel iş...Güney Kore'deki Sungkyunkwan Üniversitesi Nanoteknoloji Enstitüsü araştırmacıları, cep telefonları için konuştukça şarj olabilen yeni bir enerji dönüştürme sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladılar. Kabaca iki elektrot arasına yerleştirilen çinko oksit katmanlarını kullanan bu sistem, telefonla konuşurken sesinizin neden olduğu titreşimlerden sokaktan geçen aracın gürültüsüne kadar her türlü ses titreşimini yakalayıp telefonun pilini şarj etmek için kullanacak.

Şimdilik ortaya koyulan ilk örneklerin kalabalık bir trafik akışına denk gelen 100 desibellik gürültüden 50 milivolt elektrik üretebildiği söyleniyor. Demek ki bunu alıp akşam stada maça gitseniz, maç bitene kadar pil de dolmuş olacak. Güzel.

Diğer yandan, araştırmacılar böyle bir teknolojinin insanları telefonda daha yüksek sesle konuşmaya yönlendireceği ve zaten can sıkıcı olan bu durumun daha da can sıkıcı hale gelebileceği konusunda endişelerini dile getiriyorlar (ed: bunu da gerçekten açık açık söylemişler).

Korea IT Times'ın konuya ilişkin haberini bu adreste okuyabilirsiniz.
ETİKETLER : cep telefonu şarj
YORUMLAR
haaa 05 OCAK 2012 / 22:25 0 0
resim daha güzel olabilirdi
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun