Mobil 21 ARALIK 2010 / 12:39

Kocaeli’de bilgisayarsız öğrenci kalmayacak

Türkiye’nin bilişim vadisini Kocaeli’de kurmak isteyen belediye bu yıl 26 bin 709 öğrenciyi daha bilgisayar sahibi yapıyor.

Türkiye’nin bilişim vadisini Kocaeli’de kurmak isteyen belediye bu yıl 26 bin 709 öğrenciyi daha bilgisayar sahibi yapıyor.


“Her öğrenciye bir bilgisayar” sloganıyla geçtiğimiz yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje bu yıl da devam ediyor. Belediyenin “Birebir Öğrenme Projesi” kapsamında ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine ücretsiz Exper marka dizüstü bilgisayarlar hediye ediliyor.Geçen yıl başlayan projeyle 26 bin 587 öğrenciye ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıtan belediye bu yıl da yıl 26 bin 709 öğrenciyi daha bilgisayar sahibi yapacak. Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz’un katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında da bu projenin ardında yatan hedefler ve gelecek planları konuşuldu. Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 'Bilişim 2009 Yerel Yönetim Uygulama' dalında birincilik ödülü alan projeyle 5 yılda toplam 130 bin öğrenciye bilgisayar dağıtılması planlanıyor.“Kocaeli bilişim üssü haline gelmeli”“Birebir Öğrenme Projesi” ile ilgili olarak konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Proje yalnızca 6. sınıf öğrencileriyle de sınırlı değil; Kocaeli’deki her çocuğu bilgisayar okuryazarı yapmayı hedefliyoruz. Bilişim çağının vazgeçilmezi olan bilgisayarlara ilginin küçük yaşta başlamasını ve geleceğe bu kültürle yetişen çocuklar hazırlamak istiyoruz. Böylece Türkiye’de olması planlanan bilişim vadisinin temellerini Kocaeli’de atmak istiyoruz. Kocaeli’ni bir bilişim üssü haline getirmek istiyoruz ve bu üsse insan yetiştirmek için adımlarımızı şimdiden atıyoruz” dedi.

Projenin birinci yıl maliyeti yaklaşık 14 milyon lira ve 24 Aralık’ta başlayacak olan ikinci dağıtımla birlikte bilgisayarlı öğrencilerin olduğu sınıf sayısının 1800’e çıkması hedefleniyor. Ayrıca köy okullarını da kapsayan projeden özel eğitim gören öğrenciler de yararlanabiliyor.Çalınmaya karşı korumalı bilgisayarlarÖğrencilere verilen Exper markalı BilgePisi isimli bilgisayarlarda öğretmen-öğrenci modüllü özel yazılımlar var. Bu yazılımlardan etkin faydalanabilmek için öğretmenlere de eğitim veriliyor. Dağıtılacak bilgisayarlarda Intel Anti-Theft Teknolojisi ile uzaktan kilitleme özelliği yer alıyor. Çalınmaya ve kırılmaya karşı bir yıl sigortalı olan bilgisayarlar çalındıklarında ya da kaybolduklarında uzaktan kilitleme özelliği sayesinde korunmuş oluyor.Üzerinde ebeveyn kontrol yazılımları da bulunan BilgePisi’lerde 160 GB hard disk ve 1 GB RAM bulunacak. 10,1 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan bilgisayarlar üzerinde, kablosuz iletişim için tümleşik ağ kartı, tümleşik ses kartı, 1.3 megapiksel dahili webcam, tümleşik hoparlör ve mikrofon bulunuyor.

YORUMLAR
gazmeee 16 MAYIS 2011 / 22:09 0 0
hahaha
gazmeee 16 MAYIS 2011 / 22:09 0 0
hımmmmm
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun