Mobil 28 NİSAN 2009 / 11:13

Klonlama ile çoğalan karınca sürüsü

Bir grup Amazon karıncasının rastlanmadık sosyal bir sistemle yaşadığı ortaya çıktı.

Bir grup Amazon karıncasının rastlanmadık sosyal bir sistemle yaşadığı ortaya çıktı.


Çiftçilik açısından inanılmaz yeteneklere sahip karınca türü "Mycocepurus smithii"lerle ilgili araştırma yapan Arizona Üniversitesi'nde görevli biyolog Anna Hilmer, ilginç şeyler keşfetti. Örneğin gruptaki tüm karıncalar dişi ve klonlama yoluyla çoğalıyor. Cinsel organ işlevlerinin kaybolması nedeniyle, bazı sıradışı yetenekler de kazanmışlar.


Birçok karınca türü çiftlikler kurarak, beslenmek için değişik çeşitlerde mantarlar üretir. Ancak Mycocepurus smithii'nin diğer türlerden çok daha başarılı bir şekilde ve çok daha fazla çeşitte mantar üretimi gerçekleştirdiği keşfedildi. Hilmer ve ekibinin bulduğu sonuçlar, karıncaların "cinsel üremenin genel sınırlamaları altında ürememe" kararı almış olabileceğini gösterdi. Daha da ilginci, yetiştirdikleri mantarların da aseksüel olarak üremesi. Karıncaların bu yolu seçme sebebini Himler şöyle açıklıyor: "Bu yolla, erkek üremesinin yol açtığı enerji maliyeti engelleniyor. Her nesilde üretken dişilerin sayısı ikiye katlanıyor."


Kolonideki tüm üyelerin Kraliçe'nin klonu olması, onları virüslere çok daha duyarlı hale getiriyor. Hepsinde aynı bağışıklık sistemi olduğu için tek bir virüs tüm karıncaları aynı anda yok edebiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun