Mobil 03 ARALIK 2012 / 11:48

Kısa mesaj servisi 20. yaşını kutluyor

Kısa mesaj servisi 20. yaşını kutluyor

Günümüzde hızla büyüyen veri trafiğinin önemli bir parçası olan kısa mesaj teknolojisi, bugün 20. yaşına girdi. Bundan tam 20 sene önce 3 Aralık 1992 yılında İngiltere’de Neil Papworth adlı yazılımcının gönderdiği mesajla başlayan “kısa mesajlaşma”, 1993 yılında Nokia’nın piyasaya sürdüğü kısa mesaj özellikli telefonlarla birlikte hızla gelişmeye başladı. İlk kullanılmaya başladığı dönemde ücretsiz bir servis olan kısa mesajlaşma, daha sonra 160 karakter sınırlı yapısıyla veri paketi üzerinden ücretlendirilmeye başlandı.

Zaman içerisinde kendisine özel paketler ve tarifeler oluşan kısa mesaj servisi, özellikle gençler arasında oldukça popüler hale geldi. Ayda 500 kısa mesaja kadar atan gençler, çevreleriyle iletişim kurmak için en fazla bu platformu kullanır hale geldiler.

Günümüzde kullanılan WhatsApp gibi ücretsiz mesajlaşma servislerinin atası olan servis, bu yıl 20. yaşını kutlarken, yakın gelecekte popülaritesini pek yitireceğe benzemiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun