Mobil 24 KASIM 2008 / 08:14

Kinetik enerjiyle şarj olan cep telefonu

Sporla uğraşan kişiler ve atletler için tasarlanan telefon hareketli bir hayat tarzı olanlara kolay iletişim sunacak.

Sporla uğraşan kişiler ve atletler için tasarlanan telefon hareketli bir hayat tarzı olanlara kolay iletişim sunacak.


Oana Oniga tarafından tasarlanan Sportphone kinetik enerjiyle kendini şarj edebiliyor. Telefon, entegre 3 boyutlu hareket sensörü ile uzaklık ve hız ölçüyor. Kalp atış ritmini takip eden ve kritik bir seviyeye çıkınca uyarı veren bir sistemi var. Ayrıca egzersizer sonucu ne kadar kalori yakıldığını gösteren bir ekran sayesinde kullanıcılar günlük kalori hesaplarını kontrol edebiliyor. Sportphone su geçirmiyor ve şoka dayanaklı.


Esnek kauçuktan yapılmış telefon bir bilekliğe benziyor. Her kalınlıktaki kola uyacak şekilde tasarlanmış telefon istendiğinde kolaylıkla koldan çıkabiliyor. Böylece konuşmacı kulaktan ağza olan bağlantısını kaybetmeden görüşmesini yapıyor. 1 milimetre kalınlığındaki inovatif ekran, cam versiyonlara oranla daha dayanıklı ve hafif.


Kısa süreli pil ömrünün yaratacağı sorunları gidermek için telefonda klasik şarj aleti ek olarak vücut kinetik enerjisi ile çalışan bir şarj aleti daha eklenmiş. Kullanıcıların nasıl numara ya da mesaj yazacağı konusunda bilgi verilmemiş. Eğer dokunmatik ekran üzerinden yapılacaksa kullanıcının da spor yaparken ekranı çizmemeye özen göstermesi gerekecek. Bu da telefonun rahatlıktan çok huzursuzluk yaratmasına neden olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun