Mobil 26 EKİM 2011 / 15:43

Kindle’a yatırım, kârı eritiyor

Kindle tablet bilgisayara yapılan yüklü yatırımlar, Amazon’un kârının da yüzde 73 oranında düşmesine yol açtı.Dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon, üçüncü çeyrek net gelirinin 63 milyon dolar olduğunu açıkladı. Söz konusu dönemde şirket, aplikasyonlar ve filmler gibi metin-dışı içeriği kullanıcıya sunan Kindle ‘Fire’ modelini piyasaya sundu. Satışların yüzde 44 arttığını belirten şirket, 28 Eylül’de de ‘Kindle için bugüne kadarki en büyük sipariş gününü’ yaşadığını, bunun önceki tatil dönemi yüklü satışlarını bile geride bıraktığını açıkladı. Şirket halen bir tanesi 3G model olmak üzere dört Kindle ürüne sahip.

Amazon CEO’su Jeff Bezos ise, “Piyasaya çıkışından sonraki ilk üç haftada, elektronik mürekkepli Kindle için siparişler, bir önceki sürümü ikiye katladı. Kindle Fire için ön siparişlerin de ışığında kapasiteyi artırıyoruz, planladığımızdan milyonlarca daha fazla üretim yapıyoruz” dedi.

Amazon, kritik Noel dönemini de içeren gelecek çeyrek dönem için de beklentilerin altında satış hedefliyor. Hatta Kindle Fire için yatırımların devam etmesi, bir faaliyet zararına bile yol açabilir. Amazon’un kâr marjları genelde diğer teknoloji şirketlerinin altında oluyor. Kindle Fire'ın nasıl 199 dolara satılabildiğini sorguladığımız önceki haberimize de http://www.btnet.com.tr/35559-amazon-kindle-fire-nasil-199-dolara-satiliyor.html adresinden ulaşabilirsiniz.