Mobil 28 AĞUSTOS 2013 / 10:55

Kendi kendine giden arabalar 2020’de piyasaya çıkacak

Nissan’dan yapılan açıklamaya göre, şirket 2020 yılında tamamen kendi kendine gidebilen araçları piyasaya sürebilecek.Google’ın kendi kendine giden aracıyla herkesin ufkunda bilim-kurgu romanlarını aratmayacak hayaller oluştu. Google bu hayalleri destekleyerek “robot taksilerden” de söz etti. Daha somut bir adımsa Uzak Doğu’dan geldi.

Japon otomobil üreticisi Nissan, gerçekçi fiyatlarla kendi kendine giden otomobillerin ticari olarak piyasada 2020 yılında yer alabileceğini ifade etti. Herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan yol alabilen otomobillerle ilgili çalışmaların uzun süredir devam ettiğini belirten Nissan,aralarında Oxford, Carnegie Mellon, Stanford, Massachusetts ve Tokyo Üniversiteleri’nin de bulunduğu kurumlarla çalıştıklarını açıkladı.

2010 yılında Toyota’nın elektriklik otomobili Prius üzerinde çalışmalara başlayan Google ise birçok defa aracını test ederek defalarca basında yer almıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun