Mobil 16 TEMMUZ 2009 / 08:33

Karıncalardan öğrenecek çok şey var

Avustralya'da yapılan bir araştırma, insanların trafik kazalarından korunmak için karıncalardan öğreneceği şeyler olduğunu ortaya koydu.

Avustralya'da yapılan bir araştırma, insanların trafik kazalarından korunmak için karıncalardan öğreneceği şeyler olduğunu ortaya koydu.


İtalyan haber ajansı ANSA'da yer alan habere göre, Canberra Üniversitesinde görev yapan ve son 10 yıldır karıncalar üzerinde çalışan biyolog Ajiay Narendra, karıncaların gözleri ve basit ama etkili yön bulma sistemleri sayesinde, istedikleri istikamete gidebildiklerini ve trafik akışını insanlardan çok daha iyi düzenlediklerini ifade etti. Narendra, insanın görmekte bile zorlanacağı kadar küçük boyutta olmalarına rağmen, uzaklıkları ölçüp kendilerine referans noktaları belirleyerek yuvaları ile yemek kaynağı arasında birçok kez gidip gelen karıncaların, koku işaretlemesi sayesinde akışın sürekliliğini sağlayarak düzenli sıralar halinde yürüdüğünü belirtiyor.

Narendra ve ekibinin araştırmasına göre, Avustralya'da aynı bölgede yuvalanan 4 bulldog karınca türü, yiyecek bulmak için bir günü aralarında vardiya usulü programlıyordu. Kuvvetli çeneye ve zehirli iğnelere sahip bulldog karıncalar, bu plan program sayesinde rekabeti ve adaletsizliği engelliyor, göz yapılarını günün kendilerine ait bölümünde mevcut olan ışığa göre ayarlayabiliyor. Karıncalar aralarında etkin iletişim kurabiliyor ve bunun sayesinde yiyecek taşıma trafiklerini düzenliyorlar.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun