Mobil 24 EYLÜL 2009 / 08:16

Kaliforniya'dan hayalet köpek balığının yeni türleri

Bu türün üyeleri araştırmacıların erişemeyeceği derin okyanus diplerinde yaşıyor.

Bu türün üyeleri araştırmacıların erişemeyeceği derin okyanus diplerinde yaşıyor.


Deniz altındaki yeni türler yalnızca egzotik yerlerde keşfedilmiyor. Kaliforniya gibi son derece insanla dolu bölgeler de keşfedilmemiş canlılara ev sahipliği yapabiliyor. Bilim adamları son zamanlarda Kaliforniya kıyısında, köpekbalıkları ile bağlantısı olan eski ve garip bir balık türü keşfetti.

Doğu Pasifik siyah hayalet köpek balığı olarak adlandırılan bu yeni tür uluslararası Zootaxa gazetesinde Akademi Araştırma Birliği'nden David Ebert ve Dougles J. Long tarafından tasvir edildi. Bu, 1947'den beri, Kaliforniya sularında bulunan kıkırdaklı ilk yeni balık türü oldu.

Bu korkunç yaratık ayrıca sıçan balığı, tavşan balığı ve hayalet köpek balığı olarak da adlandırılıyor ve belki de yaşayan en eski, en gizemli balık türü. En yakın akrabaları ise köpek balıkları ancak 400 milyon yıl önce köpek balıklarından evrimleşen bu yaratıklar o günden bu güne ayrı bir grup olarak yaşıyorlar.

Köpek balıkları gibi kıkırdaksı bir iskelete sahip olan bu yaratıkların, köpek balıklarının aksine, cinsel organları alınlarında ve yüzgeçlerinin önünde gizlenebilir bir şekilde yer alıyor. Bu türün pek çok üyesi ise zehirli bir omurgaya sahip. Bu yaratıklar bulunan fosil kayıtlarına göre önceleri çok çeşitli ve bol bulunan bir türmüş. Dinozorlar çağından beri yaşamaya devam eden ve o günlerden çok da farklı olmayan bu türün üyeleri bu günlerde artık oldukça az sayıda ve genellikle araştırmacıların pek erişemeyeceği derin okyanus diplerinde yaşıyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun