Mobil 05 TEMMUZ 2011 / 10:47

Kablosuz internet pilinizi bitirmesin

Bilgisayar bölümü öğrencisi, kablosuz interneti açık olan cep telefonlarının pil ile çalışma süresini iki katına çıkaracak bir teknoloji geliştirdi.Kablosuz internet (Wi-Fi), özellikle cep telefonları gibi küçük pillere sahip cihazların çalışma sürelerini oldukça düşürüyor. Sürekli olarak kablosuz ağ aramak ve o ağa bağlı kalmak bir telefonun pilini önemli ölçüde harcamasın neden oluyor.

Duke Üniversitesi’nin bilgisayar bölümü öğrencisi Justin Manweiler, bu kablosuz adaptörün bekleme süresi içerisinde harcadığı enejiyi azaltarak telefonun çalışma süresini iki katına çıkarabilecek bir teknololoji geliştirdi.

Nasıl çalışıyor?

SleepWell adlı teknoloji, bağdaştırıcıyı saniyede birçok kez kapalı duruma getiriyor. Aynı kalp atışı gibi, adaptörün dinlenmesini sağlıyor. Veri transferi yapılmadığında başlayan bu küçük aralıklarda adaptör güç harcamadığından toplam tasarruf da oldukça büyük oluyor.

Teknolojinin en önemli avantajı, tasarruf etmek pahasına telefonun internet performansını düşürmüyor olması. Adaptörün uyku aralıkları çok kısa olduğu için veri gönderme gerektiğinde herhangi bir bekleme veya yavaşlama olmuyor. Telefon anında normal çalışmasına dönebiliyor.

Manweiler’ın verdiği bilgiye göre SleepWell sayesinde kullanım süresini iki katına çıkarmak mümkün. Ancak telefonlarda enerji hacayan tek unsurun kablosuz ağ bağdaştırıcı olmadığını da unutmamak gerekiyor.
YORUMLAR
Mutlu H. 05 TEMMUZ 2011 / 11:51 0 0
Bu çok iyi haber. Teknoloji ne zaman kullanılabilir olacak acaba?