Mobil 11 TEMMUZ 2012 / 20:26

Jelly Bean kullanıcılarla buluşuyor

Jelly Bean kullanıcılarla buluşuyor

Google Android 4.1 telefonlara yüklenmeye başlıyor ancak patent davası gelişmelere gölge düşüyor.Google, Haziran sonunda duyurduğu Android işletim sisteminin en son sürümü Jelly Bean’i akıllı telefonlara yüklemeye başladı. Bu işletim sistemini kullanmaya başlayack ilk şanslı grup ise Samsung Galaxy Nexus’un HSPA+ sürümü sahipleri olacak.

Google konuyla ilgili yaptığı açıklamada Jelly Bean’in kullanıcılara Sesli Arama ve Google Now gibi iki yeni gelişmiş arama seçenekleri sunduğunu söylüyor. Fakat diğer yandan halen ABD’de süren ve Samsung’un şimdilik lehine sonuçlanmış görünen patent davası akıllarda soru işareti bırakıyor. Davanın ilerleyen aşamalarında ne olacağı ve Nexus’un ABD’deki akıbeti merak konusu. Bununla birlikte Android 4.1 olarak da bilinen güncelleme, gelişmiş arama özellikleriyle Apple’ın ses kontrollü asistanı Siri’ye rakip görülüyor.

BBC’nin haberine göre, Jelly Bean’in sahip olduğu gelişmiş Sesli Arama özelliğiyle Wikipedia, CIA World Factbook ve Freebase gibi kaynakları kullanarak belirli soruların yanıtlarını verebiliyor.

Yeni sürümle tanıtılan bir diğer özellik ise Google Now. Bu özellik, kullanıcılara bir sorgu başlatmadan da bilgi sunmak üzere tasarlanmış bir araç. Şirketin Nexus’un Google+ sayfasında yaptığı açıklamada; “Google Now, siz daha güne başlamadan hava durumunu söylüyor; işe gitmek için evden ayrılmadan önce trafik durumunu aktarıyor ya da tuttuğunuz takımın maç skorunu bildiriyor” şeklinde bilgi veriyor.

Bu iki özellik de potansiyel olarak Apple’ın sürdürmekte kararlı olduğu entegre arama patent davasında dikkateleri üzerine çekecek gibi görünüyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında ABD Patent ve Marka Ofisi, iPhone üreticisini farklı tekniklerle çeşitli kaynakları kullanarak arama sonuçlarını sağlaması ve tek bir ekranda göstermesi nedeniyle fikri mülkiyet haklarına karşı gelmekten cezalandırdı.

Bildiğiniz gibi ABD mahkemesi ise geçtiğimiz hafta Apple’ın şikayeti üzerine Galaxy Nexus’a satış engeli getirdi. Şikayetin kaynağı ise Samsung’un entegre arama özelliğiyle patent ihlali yapması iddiasıydı. Satış kısıtlaması daha sonra askıya alınsa da bazı raporlara göre Google, Android’in hızlı arama ve sesli arama özelliklerini web bazlı sonuçlara dayandıracak şekilde değiştirebilir. Google ise patent konusunda henüz bir açıklama yapmıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun