Mobil 22 EKİM 2008 / 10:38

İTÜ – Huawei Yeni Nesil Telekomünikasyon Teknoloji Laboratuvarı açıldı

İTÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) bünyesinde faaliyet gösterecek olan merkezde başta 3G olmak üzere, yeni nesil iletişim teknolojileri alanında eğitim verilecek.

İTÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) bünyesinde faaliyet gösterecek olan merkezde başta 3G olmak üzere, yeni nesil iletişim teknolojileri alanında eğitim verilecek.


İstanbul - Türkiye’nin en  köklü  üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi ve Çin’in en büyük telekomünikasyon çözümleri üreten şirketlerinden Huawei işbiriği ile kurulan teknoloji laboratuarı görkemli bir törenle açıldı. Törene Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, İTÜ Rektör Yardımcısı Mehmet Karaca, Huawei Başkan Yardımcısı Jiang Yafei ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Zhiliang katıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise programındaki ani bir değişiklik sebebiyle açılışa katılamadı. Açılış töreni kapsamında bir de tiyatro oyunu sergilendi. “Medya yeni nesil teknolojiler hakında ne düşünüyor” konulu oyunda mizahi bir yaklaşımla 3G'nin getireceği avantajlar anlatıldı.


UZEM bünyesinde faaliyete geçen merkezdeki eğitimler, Huawei’nin uzman mühendisleri trafından uygulamalı olarak verilecek. 20 milyon dolarlık yatırımla kurulan ve 3G, DWDM, optik haberleşme ve yönetim sistemleri ekipmanlarıyla donatılan laboratuvarlarda Huawei müşterilerine, üniversite öğrencilerine, öğretim görevlilerine ve bilişim basınına teknoloji eğitimleri sunulacak.


On dokuz farklı ülkede yirmi iki eğitim merkezi bulunan Huawei özellikle önem verdiği ülkelerde bilişim sektörüne ve müşterilerine somut katlı sağlamaya yönelik çalışmalar yapıyor; bu amaçla lokal eğitim merkezleri açıyor. İTÜ-Huawei işbirliği ile kurulan laboratuar aynı zamanda Türkiye’nin ilk yeni nesil teknoloji laboratuvarı olma özelliğini taşıyor. Türkiye’yi bulunduğu bölgenin kilit ülkelerinden biri olarak gören Huawei burada açmayı planladığı Ar-Ge merkezi çalışmalarını da sürdürüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun