Mobil 22 AĞUSTOS 2011 / 17:03

İş telefonu Nokia E6 HD ses kalitesi vaat ediyor

Akıllı telefon piyasasındaki hakimiyetini kaybeden Nokia, yüksek ses kalitesi sunan telefonuyla öne çıkmayı hedefliyor.Microsoft ile akıllı telefon piyasasında son kozlarını oynayan ve geçtiğimiz günlerde Intel ile geliştirilen MeeGo işletim sistemli ilk telefonu çıkartan Nokia, yeni telefonuyla Blackberry’den pazar payı çalmayı hedefliyor.

E6, sabit hatlara göre daha iyi ses kalitesi ve netlik sağlayarak daha doğal, daha anlaşılır, yakındaymış hissi veren ve farklılaşan bir deneyim sunuyor. HD Voice arama sırasında mevcut ses bant genişliğini iki katına çıkarıyor ve ses kalitesini önemli ölçüde artırıyor. HD Voice özelliğini gelecekte tüm cep telefonu sektörünün ana akım teknoloji olarak benimseyeceği tahmin ediliyor.

HD Voice günümüzün 300-3400 Hz arasında dar bir bantta yer alan frekans aralığıyla karşılaştırıldığında ses verilerinin bant genişliğini 50-7000 Hz’ye çıkaran Wideband Adaptive Multirate Speech (AMR-WB) adı verilen özel bir konuşma codec’i kullanıyor.

2011 yılında piyasaya sürülecek olan pek çok Nokia cihaz HD Voice’i destekleyecek. Nokia daha önce yapılan Nokia N8, C7, C6-01, X3-02 ve C3-01 tanıtımlarıyla birlikte tüm ürün portföyünde HD Voice desteği vereceğini duyurmuştu. 6720 Klasik, E52, E55, 5230, X6, 6700 Slide, E72, X5, E5 ve C3-01 gibi pek çok Nokia modelinde de HD Voice özelliği operatörün isteğiyle etkinleştirilebiliyor.

Nokia, ürünlerinin sunduğu deneyim ve kaliteyi geliştirmek için sürekli çalışıyor ve yaklaşık on yıl kadar önce ses verisi alanında bundan bir önceki teknolojik gelişim olan AMR-NB (Dar Bant) teknolojisini başlangıç aşamasında destekleyen ilk Nokia olmuştu. Nokia bugün yeni nesil arama teknolojisi olan HD Voice’in yaygınlaşmasında yine öncü olmak istiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun