Mobil 20 MAYIS 2011 / 10:44

iPhone’da güvenlik ‘yüzde yüz’

iPhone’da güvenlik artık ‘yüzde yüz’

RecognizeMe adlı uygulama, iPhone ve iPad’lere yüz tanıma özelliği kazandırıyor.Mobil cihazlardaki önemli bilgiler gün geçtikçe artıyor. Bu da yanınızda dolaştırdığınız cihazın güvenliğini sürekli düşünmenizi gerektiriyor.

iOS için tasarlanmış RecognizeMe adlı uygulama, iPhone 4 ve iPad 2’nizi yüzünüzü kullanarak açabilmenizi sağlıyor. Uygulama ön yüz kamerasını kullanarak yüzünüzü tarıyor ve eşleştirme doğruysa ana ekrana ulaşmanıza izin veriyor.

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi uygulamanın güvenlik seviyeleri mevcut. Güvenlik seviyesi düşükken size benzer birinin yüzünü sizinkiyle karıştırabilen uygulama, güvenlik seviyesi artırıldıkça çok daha seçici davranıyor.

Tabii güvenlik seviyesini artırmak daha detaylı bir taramayı da beraberinde getirdiğinden bekleme süreniz uzuyor. Yapılan denemeler en yüksek güvenlik seviyesinde kameraya yaklaşık 25 saniye bakmanız gerektiğini gösteriyor.

Uygulama, tanımlama anındaki herhangi bir olumsuzluğa karşı size klasik şifre seçeneğini de beraberinde getiriyor. Eğer yüzünüz tanımlanamasa şifreyi girip açabiliyorsunuz. RecognizeMe’nin fiyatı ise 7 dolar.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u3dUCSvcffU&feature=player_embedded[/youtube]