Mobil 29 EYLÜL 2011 / 10:55

iPhone'un sahtesinden Çinliler bile sıkıldı

iPhone'un sahtesinden Çinliler bile sıkıldı

Çin polisi, Şangay’da sahte iPhone üretip sattıkları gerekçesiyle 5 kişiyi tutukladı. Emniyetin açıklamasına göre, yakalanan kişiler organize bir çetenin üyeleri ve telefonlar için gereken parçaları Çin’in güneyindeki Guangdong’dan alıyor. Daha sonra bu parçaları Şangay’da birleştiriyorlar. Baskın esnasında yaklaşık 200 sahte iPhone da ele geçirildi.

Bazı parçaları gerçek olan sahte bir iPhone üretmenin maliyeti yaklaşık 2 bin yuan, yani 313 dolar. Bunların resmi olmayan pazarlarda ve internette satış fiyatı ise yaklaşık 4 bin yuan, yani gerçek bir iPhone fiyatından sadece birkaç yüz yuan ucuz.

Sahte iPhone’lar gerçeklerinin sahip olduğu özelliklere sahip. Öne çıkan tek farkları ise daha kısa pil ömrü. Bu yüzden gerçek ve sahte iPhone ayrımını yapabilmek zor.

Çin, fikri mülkiyet haklarını ihlal etmesi yüzünden son yıllarda sürekli eleştirilerin hedefi oluyor. Ama ülkede pahalı markaların saatlerini, çantalarını, bilgisayar ve yazılımlarını korsan ürünler olarak bulmak hiç de zor değil. iPhone’ların bile sürüyle korsan sürümü  pazarda dolanıyor. ‘hiPhone 5’ bunun bir örneği ve daha dünya pazarına tanıtılmayan iPhone 5’in görüntüsünü birebir taklit ettiği iddiasında (daha önce hiPhone 5'in detaylarına sitemizde yer vermiştik).

Bu sahte telefon, halen piyasada ve internette satışta.