Mobil 11 NİSAN 2011 / 12:56

iPhone kırarak yılda 50 bin dolar kazanıyor

Craiglist’te iPhone’ları dakikalar içinde kırdığını ifade eden Kevin Lee isimli üniversite öğrencisi bu sayede yılda tam 50 bin dolar kazanıyor. Uygulama platformu Cydia da yılda 10 milyon dolar kazanıyor.

iPhone’daki uygulamaları Apple’ın kontrolünden çıkararak iTunes’a bağımlılığı sona erdiren işleme “jailbreak” yani kırmak deniyor.

Haftada 30 ile 40 jailbreak işlemi gerçekleştiren George Mason Üniversitesi’nden Lee, doğru kodu bularak müşterilerinin iPhone’larını özgür bırakıyor. Sony PlayStation için alınan kararlara rağmen tamamen yasal olan kırma işlemi sonucunda Lee yılda 50 bin dolar kazanıyor.

Lee’nin ifadesine göre, ilk başka kendinin ve etrafındaki arkadaşlarının telefonlarını kıran genç haklayıcıya gelen talep çığ gibi büyüdü.

Kırılan iPhone sahiplerinin uygulama indirmek için tercih ettikleri platformsa genelde Cydia oluyor. Bu platform yılda 10 milyon doların üzerinde kazanırken haftalık 4,5 milyon aktif kullanıcıya ulaşıyor.

Artık kırılan telefonlara uygulama sunan platformlara büyük markalar da ilgi gösteriyor

Toyota, 2010 yılından bu yanan trafiği ve gelirini iki katına çıkaran ve kırma işlemi gerçekleştiren www.modmyi.com adresine reklam veren ilk büyük marka oldu.

Apple’ın kontrolü dışında gelişen piyasa hızla büyümeye devam ederken, dev şirket bu konuda şirketlere baskı yapıyor. Toyota’nın verdiği reklamın ardından Apple’ın Japon otomobil devine baskı yaptığı iddiası ortaya atılmış, Apple ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Geçmişte Apple, jailbreak uygulanan telefonların garanti kapsamından çıkabileceğini açıklamıştı. Dev şirket kırma işlemlerini kontrol altına alabilmek için gayret sarf ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun