Mobil 12 MART 2012 / 16:32

iPhone 4’ün size yettiği gün Apple bitecek

iPhone size yettiği gün Apple bitecek

Jobs’un ölümüyle sarsılan Apple moralleri yüksek tutarak oyuna devam ederken herkes açık denizdeki şirketin hangi yöne gideceğini merak ediyor. Fudzilla’da yer alan “Jobs’un ardından Apple’ın durumu” konulu yazılardan birinde gözüme takılan “When fanboys start saying “my iPhone 4 or iPad 2 is OK” you know something is going wrong” cümlesi bu yazıyı kısmen de olsa aktarmama neden oldu. Geçtiğimiz hafta ‘yeni iPad’in tanıtılmasıyla beraber yeniden gündeme gelen “Apple’ın geleceği ne olacak?” sorusunun yanıtının arandığı yazıda şirketi ayakta tutan en önemli değerin Jobs olduğu ve onun yerini kimsenin dolduramayacağı görüşü hakim.

Nick Farell tarafından kaleme alınmış olan yazıda çiçeği burnunda CEO Tim Cook’un Steve Jobs’tan devraldığı işi gayet iyi yürüttüğü belirtiliyor. Üstelik Cook’un ürün tanıtımlarındaki anlatım stilinin bile Jobs’unkilerle aynı olduğundan bahsediliyor.

Fanboy’ların aşkı biterse her şey biter

Farell’ın dikkat çektiği nokta ise bambaşka. Apple’ı Apple yapan adamın gidişinin ardından ortaya çıkan en önemli sorun inovasyonun tükenmesi ve insanların mevcut cihazlarını değiştirmek için yeterli neden bulamaması. Bu gerçekten önemli bir sorun, çünkü Farell’e göre yeni iPad adıyla tanıtılan cihazda ekran çözünürlüğü haricinde olumlu bir yeniliğin bulunmaması iPad 4S’den sonraki ikinci hayal kırıklığı ve bu gidişhat ‘fanboy’ların bile bir süre sonra Apple rüyasından uyanmasına neden olabilir.

iPhone 4S ile gelen, çoğu insanın farkına bile varmadığı kallavi işlemci ve Siri (ki Türkiye’de hiç kullanışlı değil), iPhone 4’ün üzerine pek de bir şey koyulamadığını açıkça gösteriyordu. iPad 3 yerine gelen yeni iPad’in eskisine oranla daha kalın ve daha ağır olması da bunu pekiştirmeye yetti. Diğer taraftan yazıda Apple’nin iPad ile beraber 4G ağlarının desteklemeye başlaması da ‘ti’ye alınıyor. Apple’ın korkması gereken şey ise elindeki ürünün yeterli olduğunu düşünen insanların sayısının artması.

Farell haklı. Çünkü Apple’ın, her yeni oyuncağını sorgusuz sualsiz satın alan bir kitleye sahip olması, onun her yeni modelde dişe dokunur değişiklikler yapmasıyla mümkün oldu. Sadece iPad ve iPhone’u da kastetmiyorum… iMac’ler için de aynı şey söz konusu. Doğal olarak insanlar, Apple’ın, yükselttiği çıtayı aynı yerde bırakmasından son derece rahasız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun