Mobil 21 TEMMUZ 2011 / 09:56

iPhone’lar suçlu avına çıktı

ABD’deki birçok polis istasyonu iPhone’un kullanıldığı bir kişi tanıma sistemini kullanarak suçluları tespit ediyor.Parmak izinden kişi tanıma artık dizüstü bilgisayarlarımızda bile var. Ancak bu teknoloji prtaik kullanımda karşılaşılabilen bazı sorunlar nedeniyle sahada kullanmaya çok da müsait değil. Özellikle de asayiş gibi bir konuda.

Massachusetts’de geliştirilen ve akıllı telefonlar üzerinden çalışan Mobil Kişi Tespit ve Bilgi Sistemi (MORIS), polis tarafından hem sahada hem de karakollarda kullanılmaya başlandı. İris taramaya dayanan tanımlama sistemi sayesinde polis sadece birkaç saniye içinde şüphelinin sabıka kaydına ve tüm resmi bilgilerine ulaşabiliyor.

Moris iPhone’a bağlandıktan sonra (daha doğrusu iPhone sisteme bağlandıktan sonra) kişinin fotoğrafını çekiyor ve gözlerdeki bazı izleri takip ediyor. Sonrasında da ABD suç kayıtlarından eşleştirme yapmaya başlıyor. iPhone’un hızlı netleme yapabilen kamerasını kullanan sistem şimdiden polisin sağ kolu olmuş durumda.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun