Mobil 18 AĞUSTOS 2011 / 12:20

iPad'e gelin, tablete metres muamelesi

ABD’de yapılan bir anket insanların yüzde 95’inin tablet olarak iPad’i seçtiğini gösteriyor. Diğer taraftan ankete göre tabletler insanlara hâlâ tek başına yeterli gelmiyor.Gün geçmiyor ki mobil dünyaya yönelik yeni araştırmalar ve anketler yapılmasın. Bu defa ABD’de yapılan ve 1.100 kişinin üstünde insanın katıldığı bir anket, hem tablet kavramı hem de genel olarak bilgisayar piyasasıyla ilgili 2 önemli gerçeği ortaya koydu.

Bunlardan birincisi, rekabetin artması ve ‘ikâme’ olarak sayılabilecek ürünlerin artmasına rağmen Apple’ın iPad’inin yüzde 95 oranında tercih ediliyor olması. Ankete katılan 1.114 kişinin yüzde 95’i iPad almayı tercih edeceğini söylüyor. (Katılımcıların yüzde 98’i ABD’de yaşıyor)

Birden fazla tablet seçebilen katılımcılardan elde edilen rakama göre, yüzde 10’luk bir kesim HP’nin TouchPad’ine, yüzde 8’lik bir kesim Samsung’un Tab 10.1’ine ve Motorola’nın Xoom’una da sıcak bakıyor. Diğer taraftan yüzde 4 ile RIM Playbook, 2,1 ile Asus EeePad ve 0,8 ile Acer Iconia tercihler sıralamasında sona kalıyor.

Tablet bilgisayarın yerini alamadı

Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 83’ünün tablet bilgisayar dışında yeni bir PC de almayı planlaması, sürekli ‘bilgisayar’ olarak nitelediğimiz tablet’lerin aslında insanların tüm ihtiyaçlarını karşılamadığını bir kez daha kanıtlıyor.

Taşınabilir yapıları, çalışma süreleri ve dokunmatik ekranlarıyla iyi birer ‘içerik görüntüleme cihazı’ olan tabletler, insanların bugüne kadar bilgisayar ile gerçekleştirmeye alıştıkları bazı işleri yapamıyor. ‘Dijital içerik üretme’ anlamında PC’nin bir adım gerisinde kalan bu cihazlar hala desteklenmeye muhtaç görünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun