Mobil 29 NİSAN 2011 / 14:15

iPad 2 ajanları nezarette

iPad 2’nin tasarımıyla ilgili detayları dışarı sızdıran üç Foxconn çalışanı tutuklandı.Mart ayında Apple tarafından resmi olarak gün yüzüne çıkarılan iPad 2’nin tasarımıyla ilgili detayların 2010’un Aralık ayında fabrikadan sızmış olması Apple’ı fena kızdırmışa benziyor.

Apple’ların üretildiği Foxconn fabrikalarında çalışan 3 kişi iPad 2 ile ilgili bilgileri sızdırdıkları gerekçesiyle tutuklandı.

Foxconn’da Apple kabusu bitmiyor

Son tutuklama Foxconn tarafında yaşanan sıkıntıların ilki değil. Daha önce de prototiplerin sevk edilmesi sırasında yaşanan bir ‘kayıp’ sonucu bir kişi zan altında kalmış ve mektup bırakarak intihar etmişti.

Bu olayın ardından üretim tesislerinde arka arkaya birçok intihar vakası yaşandı. Apple tarafından gönderilen uzmanlar intiharları engellemek amacıyla fabrikada çalışmalar başlattı.

Tüketicide büyük merak uyandıran Apple ürünleriyle ilgili bilgilerin daha erkenden bilinmesi, özellikle Çin’deki üreticilere ‘karşı atak’ için büyük avantaj sağladığından, bu yola başvuranların sayısı artıyor.

Bazı kaynaklara göre tasarım ve içerikle ilgili bilgiler para karşılığı üreticilere satılıyor. Bu ticaretin nedeni olarak da üretim işçilerinin kötü koşullarda çalıştırılması gösteriliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun