Mobil 20 OCAK 2012 / 11:30

iPad’e karşı e-bürokrat atağı

Enter RedPad Number One tam 1.600 dolar

Çin, Apple’ın iPad’ine karşı gerçekleştirdiği son atakla bürokratlarını uzay çağına taşıdı. Dönüşümün faturası ise çok yüksek.Çin Komünist Partisi üyeleri artık kendi özel tablet PC’lerine sahip. Bununla kimlik kartlarını doğrulayabiliyor, planları okuyabiliyor ve görev yaptıkları kamu şirketlerini yönetebiliyorlar. Android tabanlı bir tablet bilgisayar olan Enter RedPad Number One, bir parti yetkilisinin kontrol için ihtiyaç duyduğu yazılım uygulamaları ile dolu. 9.999 yuan, yani 1.600 dolara deri bir kılıfta sunulan tablet, bu yönüyle Apple’ın iPad 2’sinden iki kat daha pahalı.

Reuters’in haberine göre, cihazın yüklü fiyatı ve bunun faturasını kimin ödediği de Çin’de mikroblog’larda son günlerdeki sohbetlerin ana konusu. RedPad Number One sözcüsü Liu Xianri, tabletlerin satışının tamamen piyasanın etkisiyle olduğunu belirterek, RedPad’i satın almak için kamu fonlarının kullanılıp kullanılamadığı sorusuna, “Yabancı markalarla rekabet arayışı içindeyiz” yanıtını verdi.

Yönetim uygulamaları fiyatı yükseltiyor

Liu’ya göre, RedPad’in fiyatı yüksek. Bunun sebebi ise bürokratlar ve kamu kurumlarının yöneticileri için yüklenmiş olan uygulamaların fazla olması. Örneğin, tablette yer alan bazı uygulamalar kullanıcıya bir gazetecinin devlet akreditasyonunun geçerliliğini kontrol etme imkanı sunuyor, kullanıcı bir başka uygulamayla da kamuya ait gazeteleri ve mikroblog’ları okuyabiliyor.

[caption id="attachment_41651" align="alignleft" width="300" caption="Enter RedPad Number One"][/caption]

Perşembe günü yapılan bir online araştırma ise 2 binden fazla internet kullanıcısının RedPad’i bir ayrıcalık sembolü olarak gördüğünü ortaya koydu. 1.500 internet kullanıcısına göre ise bu tabletin tek amacı vergi mükelleflerini ‘soymak’.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun