Mobil 13 MAYIS 2011 / 16:10

İnternet ve basın taşınabilir hale geliyor

Webrazzi Gündem Toplantısı’ndan çıkan ortak düşünce geleceğin yayıncılık modelinin tamamen mobil olacağı yönünde.Webrazzi’nin dördüncüsünü düzenlediği ‘Mobil’ adlı toplantıda internetin ve yazılı basının hızla mobile kayması ve mobil dünyanın fırsatları değerlendirildi.

Açılışta konuşma yapan Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal, mobil uygulamaların son yıllarda hızla yayıldığını ve bu uygulamaların gazete ve müzik satışlarını etkilediğini, ancak sektörlerin mobil ortamda daha da güçlendiğini vurguladı.

Toplantıya katılan gazeteci yazar Cüneyt Özdemir ise: “Bir haber sitesinin uygulamasının kullanımı Türkiye’nin önde gelen gazetelerin tirajına yaklaşıyorsa, bu mobilin başarısıdır. Yayıncılığın geleceği mobilde.” dedi.

Uygulama geliştirici gerekiyor

Mobinex Teknoloji Direktörü Osman Çelik, ‘Mobil Uygulama Geliştirmenin Zorlukları ve Çözüm Yolları’ başlıklı sunumunda insanların mobilde daha fazla para harcamaya meyilli olduğunu ve sektörün bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini belirtti ve Türkiye’de mobil uygulama geliştiricilerin eksikliğinin hissedildiğini vurguladı.