Mobil 28 EYLÜL 2011 / 16:23

Intel ve Samsung yeni mobil işletim sistemi için bir araya geliyor

Intel ve Samsung işletim sistemi üretiyor

İki dev şirketin güçlerini birleştirerek cep telefonları ve diğer cihazlarda çalışacak Linux tabanlı işletim sistemi Tizen için çalışmalara başladığı açıklandı. Android’in piyasada bu kadar baskın olması dev şirketleri harekete geçirdi.Apple ile büyük bir rekabete giren ve Android işletim sistemli telefonları sürükleyen Samsung, yeni bir işletim sistemi için kolları sıvadığını açıkladı. Şirketin yanındaysa mobil piyasada yeterince yer alamamaktan şikayetçi olan ve Nokia ile yollarını ayırma aşamasına gelen Intel bulunuyor.

Tizen adı verilen yeni platform’un önemli sayıda geliştirici ve üretici desteğini yakalamasının kısa sürede zor olduğu görülse de şimdiden Apple ve Google’ın işletim sistemlerine önemli bir rakibin ortaya çıktığını söylemek mümkün.

Özellikle operatörlerin Android’in piyasada bu kadar baskın olmasından rahatsızlık duyması nedeniyle yeni bir işletim sistemine sıcak bakabileceği düşünülüyor. Bu doğrultuda Tizen’in bir şansı olabilir.

Yeni Tizen platformu açık kodlu olacak ve araç içi, netbook, akıllı televizyon, tablet ile akıllı telefonları destekleyecek standartları sunacak. Yeni işletim sisteminin 2012’nin ilk çeyreğinde geliştiricilere sunulması, yıl ortalarına doğru da piyasada ilk Tizen’li cihazların yer alması bekleniyor.

Android'in tahtı sallanıyor

Nokia’nın mobil pazarda tutunmak için Microsoft ile gerçekleştirdiği birlikteliğin yanında HP’nin de mobil cihaz üretiminden vazgeçmesi piyasada bu yıl önemli değişikliklerin yaşandığını ortaya koymuştu.

Android platformunun hacmen en büyük temsilcisi olan Samsung, özellikle Google’ın Motorola’yı satın almasından rahatsız olduğu için Android’in alternatifini üretmek için kolları sıvadı. Nokia da Microsoft ile anlaştıktan sonra Intel ile geliştirilen MeeGo platformu için çalışmalarını durdurdu. Bu nedenle Intel kendi altyapısının yanında elinde bulundurduklarıyla bir başka cep telefonu devine – Samsung’a- gitme yolunu seçti.

Bir diğer büyük Android üreticisi olan Tayvanlı HTC’den Cher Wang da kendi işletim sistemlerini üretmek konusunda şirket içinde görüşmeler yapıldığını ancak henüz kesin bir sonuca varılmadığını ifade etmişti.

Bu ayın başında Intel ve Google, Android işletim sisteminin Atom işlemcilerle uyumlu çalışması için geliştirilmesi konusunda ortaklığa gitti.
YORUMLAR
28 EYLÜL 2011 / 17:52 0 0
kolaydı.. bende kendi işletim sistemimi çıkarayım o zaman
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun