Mobil 17 AĞUSTOS 2012 / 14:04

Instagram yeni sürümüyle fotoğrafları 'haritalıyor'

Instagram artık fotoğrafları 'haritalıyor'

Geçtiğimiz Nisan ayında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınan Instagram, yeni güncellemesi olan 3.0 sürümünü kullanıma sundu. Android ve iOS versiyonlarına gelen Instagram'ın yeni güncellemesinde bir çok yenilik yer alıyor. Bu yeniliklerden en dikkat çekici olanıysa, kullanıcıların çektikleri fotoğrafları harita üzerinde işaretlemelerine yarayan ”Fotoğraf Haritalama” özelliği.

Bu özellikle kullanıcılar, Instagram üzerine yükleyecekleri “coğrafi etiket” taşıyan fotoğrafları harita üzerinde görüntüleyebilecekler. Bu sayede gittikleri yerler hakkında çok daha rahat albüm oluşturabilecek olan kullanıcılar, harita üzerinde hangi fotoğrafların yer alıp alamayacağına da karar verebilecekler.

Özellik, istenildiği takdirde tamamen devre dışı bırakılabiliyor.

Şirket, yeni sürümde uygulamanın arayüzünde de epeyce değişikliğe gitmiş. Yapılan değişikliklerde kullanıcı geri dönüş ve taleplerinin de dikkate alındığını yeni arayüzde görmek mümkün. Örneğin kullanıcıların rahatsız olduğu ‘küçük simgeler’ yeni sürümle birlikte yerini daha büyük simgelere bırakırken, fotoğraf yükleme ve uygulama açılma hızını da hatırı sayılır derecede artırmış.Uygulamaya gelen bir diğer yenilik de “Şikayet et” düğmesi. Kullanıcıları rahatsız eden ya da uygunsuz içeriğe sahip olan fotoğraflara önceki sürümlerde herhangi bir önlem alınmamıştı. Bu konuda da kullanıcıları dinleyen şirket, getirdiği şikayet özelliğiyle, bu tarz içeriklerin önünü bir nebze de olsa almayı hedefliyor.

Uygulamanın yeni sürümünü iTunes ve Google Play üzerinden indirebilirsiniz.