Mobil 28 MAYIS 2010 / 12:02

İnsanlığın özü taklitten geliyor

Kültürel gelişim çocukların yetişkinleri taklit etmesiyle açıklanmaya çalışılıyor.

Kültürel gelişim çocukların yetişkinleri taklit etmesiyle açıklanmaya çalışılıyor.


Yapılan bir çalışmayla, çocuklardaki yetişkinlere benzer davranış gösterme eğiliminin evrensel boyutta olduğu ortaya çıktı. İşin garibi, primatlar arasında bu çeşit bir davranış gösteren tek canlı insan. Avustralya'nın Queensland Üniversitesi'nden psikolog Mark Nielsen'in araştırmasına göre dünyanın her yerinde çocuklar yetişkinleri taklit ediyor. Ancak başka primatlarda bu görülmüyor. Örneğin bir şempanze garip bir davranış gösterirse, çocukları onu taklit etmeyip, bu hareketi görmezden geliyor.

Bu araştırmanın sonuçlarına bakılarak, çocukların öğrenilmiş davranışlarının insanların kültürel zekâlarındaki gelişimin temelini oluşturduğu öngörüyor. Çalışmanın bir başka sonucu da, insan davranışlarının temelinin aslında taklitlerden geldiğinin ortaya konması.

Böylece kültürlerin birbirlerinde etkilenmeleri ve farklı kültürlere ait destanlar arasındaki benzerlikleri arasında temel bir bağ oluşmuş olabileceği düşünülüyor.

Detaylar www.sciencedaily.com/releases/2010/05/100503135705.htm adresinde.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun