Mobil 16 MART 2010 / 14:32

İngiltere'deki çocukların aklı karıştı

İngiltere'deki çocuklara göre kraliçe telefonu, Isaac Newton ateşi icat etmiş.

İngiltere'deki çocuklara göre kraliçe telefonu, Isaac Newton ateşi icat etmiş.


Birmingham Science City'nin İngiltere'de bin ortaokul öğrencisi arasında yaptığı araştırma, İngiltere'deki öğrencilerin bilimsel alanda ciddi başarılar elde etmiş öncü bilim adamlarını tanımadıklarını ortaya koydu.

Ankette öğrencilerin yüzde 10'u ayda yürüyen ilk insanın Toy Story'nin kahramanı Buzz Lightyear olduğunu söylerken, diğerleri bu soruya Star Wars kahramanı Luke Skywalker cevabını verdi.

Telefonu icat eden kişi sorulduğunda ise bin kişiden üçte biri doğru cevabı verirken, bir kısmı bu soruya majesteleri kraliçe cevabını verdi. Yine bin kişiden üçte birlik kısım Isaac Newton'un ateşi bulduğunu söylerken, diğerleri Amerika'yı veya DNA'yı keşfeden isim olarak Newton ismini verdi.

Sonuçlar yüzlerde gülümsemeye sebep olurken, aslında bir yandan oralarda da ortaokul dönemindeki çocukların bilime pek ilgi göstermediklerini ortaya koydu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun