Mobil 26 EKİM 2011 / 18:38

İlk Windows'lu Nokia'lar tanıtıldı

Karşınızda ilk Windows'lu Nokia'lar!

Nokia, uzun süredir beklenen Windows Phone işletim sistemli ilk modelleri Nokia Lumia 800 ve Nokia Lumia 710'u tanıttı.Finlandiyalı telefon üreticisi Nokia, uzun zamandır beklenen ilk Windowslu akıllı telefonlarını duyurdu. Lumia 800 ve Lumia 710 kod adlı cihazlar, firmanın Apple iOS ve Google Android işletim sistemleriyle rekabet edeceği ilk modeller.

Londra’daki toplantıda Windows Phone 7.5 (Mango) işletim sistemiyle çalışan telefonlar firmanın CEO’su Stephen Elop tarafından kamuyouna açıklandı. Elop, Microsoft ile Nokia’nın geçtiğimiz yıl açıklanan dev işbirliğinin bu ilk ürünlerini ‘Nokia’nın yeniden doğuşu’ diyerek tanıttı.

Elop, ‘Mango’lu Lumia 800’ün tasarımında, MeeGo’lu Nokia N9’u esas aldıklarını söyledi. “Lumia 800, ilk gerçek Windowslu telefondur” diye konuşan Elop, Avrupa, ABD ve Asya’nın büyük pazarlarına Kasım ayı içinde çıkılacağını açıkladı.1.4 GHz işlemci barındırdığı belirtilen Lumia 800, 3.7 inç AMOLED çoklu-dokunmatik ekrana sahip. N9 gibi sağlam ve şık polikarbonat kasaya sahip olan Lumia 800, 16GB dahili depolama alanına ek olarak, 25GB büyüklüğünde SkyDrive ‘bulut’ depolama alanıyla geliyor. Arka kamera çözünürlüğü 8MP, HD video çekimi yapıyor ve mercek aksamı elbette Carl Zeiss markasını taşıyor.

Windows Phone 7.5 ile çalışan Nokia Lumia 710 ise yine 1.4 GHZ hızında işlemciye ve 8GB dahili depolama alanına sahip. 3.7 inç ekranlı ürünün ön yüzü siyah ve beyaz renklerde gelirken, arka yüzey için çok sayıda renkli kapak seçenekleri bulunacak. Arkadaki kametasının çözünürlüğü 5MP. Fiyatının vergiler hariç 375 dolar civarında olması bekleniyor.

Ayrıca Nokia Asha 300, Nokia Asha 303, Nokia Asha 200 ve Nokia Asha 201 akıllı telefonlar ile diğer mobil telefonlar arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. İnternete hızlı ve kolay erişim, bütünleşik sosyal ağ deneyimi, mesajlaşma ve Nokia Mağazadan indirilebilen dünya standardında uygulamalarla birlikte QWERTY klavye ve dokunmatik ekran deneyimini aynı anda sunuyor.Orta sınıf akıllı telefonların fiyatlarıysa şu şekilde:

Nokia Asha 303’ün tahmin edilen perakende satış fiyatı vergiler hariç 115 avro.

Nokia Asha 300’ün tahmin edilen perakende satış fiyatı vergiler hariç 85 avro.

Nokia Asha 200’ün tahmin edilen perakende satış fiyatı vergiler hariç 60 avro.

Nokia Asha 201’in tahmin edilen perakende satış fiyatı vergiler hariç yaklaşık 60 avro.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun