Mobil 14 EYLÜL 2009 / 12:31

İlk insanlar da iklim değişikliğine ayak uydurmuş

Afrika'da yer alan büyük bir göl havzası, günümüzden yaklaşık 150 bin yıl önce taş devri ortasında ve sonlarına doğru ilk insanların avcılık alışkanlıkları ve gerçekleştirdikleri muhtemel göç rotalarına dair bilgiler barındırıyor.

Afrika'da yer alan büyük bir göl havzası, günümüzden yaklaşık 150 bin yıl önce taş devri ortasında ve sonlarına doğru ilk insanların avcılık alışkanlıkları ve gerçekleştirdikleri muhtemel göç rotalarına dair bilgiler barındırıyor.


Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Bostwana’da yer alan göl havzasından, bölgenin bugünkünden zaman zaman daha yağışlı ve daha kuru olduğuna dair bilgiler elde edildi. Göl yatağındaki binlerce taş aletin arşivlendiği araştırmada, Afrika’daki insanların Avrupa’daki buz çağına denk gelen dönemde çeşitli iklim değişikliklerine karşı nasıl uyum sağladıklarına dair yeni bilgiler ortaya kondu.

Araştırmacılar konuyla ilgili şöyle açıklama yaptı: "Pek çok alet gölün etrafında değil, kuru göl zemininde bulundu. Bu durum büyük göllerin tamamıyla doluyken bile sadece insanlar için cazip olduğunu fikrine ters düşüyor. Su seviyeleri alçaldıkça ya da zamanla değiştikçe, vahşi hayvanlar göl yatağındaki su delikleri etrafında toplanıyorlardı ve ilk insanlar bu bölgeyi ilkel avlanma alanı olarak görüyordu. Çünkü bölgedeki besin kaynakları, daha çok iklim yağışlı oldukça ve göl su ile dolu olduğunda bol oluyordu."

Afrika’daki iklim değişikliği tarihini araştırmak için sürdürülen araştırmanın ekibi göl yatağında adacıklar keşfetmenin yanı sıra kum kalıntılarına da rastladı. Bu bölge iklimin hem daha rüzgarlı olduğuna hem de bugünkünden daha kuru olduğuna işaret ediyor.

Araştırma kapsamında baltaların ilki 1990 yılında olmak üzere dört balta bulundu. Göl havzasında bulunan dört baltanın her birinin yaklaşık 30 cm uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. Ancak kaç yaşında oldukları hakkında net bir tahmin söz konusu değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun