Mobil 15 AĞUSTOS 2011 / 13:31

İlk -belki de son- MeeGo’lu Nokia tanıtıldı

İlk MeeGo'lu telefon, Nokia N9 tanıtıldı

Microsoft ile yapılan anlaşmanın ardından geleceği sorgulanan, Intel ile geliştirilen işletim sistemi MeeGo'nun piyasaya girdi. Geleceği hakkında ciddi şüpheler barındırsa da Nokia N9'a göz atmakta fayda var. Cihaz yıl sonuna doğru 1,500 liradan kullanıcılarla buluşacak.Son dönemin ayakta kalmaya çalışan devlerinden biri olan Nokia, Intel ile yaptığı anlaşma çerçevesinde akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar için geliştirdiği MeeGo’lu ilk telefonu tanıttı. Nokia N9 bu yılın son çeyreğinin başlarında Türkiye’deki kullanıcılarla bin 500 lira fiyatla bulunacak.

Bu yılın Şubat ayında Microsoft ile işbirliği akıllı telefonlar için işletim sistemi geliştirmek konusunda dev bir anlaşma imzalayan şirket, uzun vadede pek de ümitli olmadığı Symbian ve MeeGo’ya veda etmeye hazırlanıyor. Bu nedenle N9’un belki de son MeeGo işletim sistemine sahip telefon olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani Nokia’nın MeeGo için geliştirmeleri bir süre sonra durduracağını, bu nedenle de telefonu alırken –yazılım güncellemesi gibi- beklenti içine girmek doğru olmaz. Ayrıca telefonun ABD ve İngiltere gibi önemli pazarlarda satışa dahi çıkmayacağını hatırlatmak gerekiyor. Nokia böyle önemli pazarlarda N9’u satmayı bile düşünmüyor.

Tüm bunların yanında MeeGo aslında çok da haksızlık yapılmaması gereken ve kullanımı kolay bir işletim sistemi olarak görünüyor. İlk izlenimimizde sağa, sola kaydırma özelliği ile kısayollar ve son açılan uygulama arasındaki geçişlerin oldukça rahat olduğunu söylemek mümkün.Cihazın öne çıkan özellikleri

- Nokia N9’un siyah, pembe ve mavi olmak üzere üç farklı renk seçeneği ve yüksek çözünürlükteki resim, müzik ve video kapasitesi için 16 GB bellek özelliği bulunuyor.

- Öncelikle son dönemin popüler konularından ve mobil ödemede aşama kaydettirecek Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication) bulunuyor. Yeni model iPhone’da da NFC olması bekleniyor.

- Cihazın ön yüzünde hiçbir tuş bulunmuyor. Yine yeni gelecek iPhone’un ön tarafında tuş olması beklenmiyor.

- 3,9 inçlik AMOLED ekranda 16:9 geniş ekran formatında video izlemek mümkün.

- Carl Zeiss markalı 8 megapiksellik HD video kaydı yapabilen kamera, donanım olarak Nokia’nın hâlâ başarılı olabileceğine işaret ediyor.Symbian uygulamaları küçük değişikliklerle MeeGo’ya uyarlanabiliyor

Nokia’nın kendi havuzunda şu anda 30 bin uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların bir çoğu Symbian için üretildiğinden MeeGo’ya uyarlanması gerekiyor. Qt ile yazılan Symbian uygulamaların ufak değişikliklerle MeeGo’da çalışacağını belirten Nokia Türkiye Ürün Müdürü Ali Mutlu Direk, Türkiye’deki tek uygulama geliştirme ekibinin Nokia bünyesinde bulunduğunu vurguladı.

Nokia N9 tanıtımında Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan basın mensuplarına yeni Nokia N9 ve Nokia’nın yeni stratejisi ile ilgili şunları söyledi: “Nokia, yeni bir yola girdi. Şubat ayında açıkladığımız stratejiye uygun olarak ilerliyoruz. Uzun vadeli stratejimizde Microsoft ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği yatıyor.”

Nokia N9 hakkında daha fazla bilgi için http://swipe.nokia.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun