Mobil 24 MAYIS 2012 / 10:16

IBM Siri’yi yasakladı

IBM Siri'yi yasakladı

Hassas verilerin Apple sunucularında depolanmasından endişe eden IBM, Siri’nin kullanılmasına izin vermiyor. Peki IBM boş yere mi endişe ediyor?Eğer IBM için çalışıyorsanız, iPhone’u işte kullanmanızda bir sakınca yok. Ancak telefonunuzun sesli komut alan sanal asistanını kullanmanız yasak. Wired’da yer alan habere göre, IBM, kritik bilgilerin Apple sunucularında depolanmasından endişe ettiği için kendi ağı üzerinde Siri’ye erişim izni vermiyor.

Peki neden? Siri, duyduğu her sesi Kuzey Karolina’daki büyük veri merkezine taşıyor. Siri ile yapılan aramalar, e-posta ve toplantı bilgileri gibi birçok önemli veri Apple sunucularına gidiyor. Bu veriler taranarak kullanıcılara anlamlı bir cevap olarak geri dönüyor.

Siri’nin kullanımına izin vermediklerini onaylayan IBM CIO’su Jeanette Horan, konuşulan her şeyin bir yerlerde depolanmasından endişe duyduklarını dile getirdi.

Aslında Horan’ın endişesi pek de haksız değil. Zira iPhone’un yazılım lisans sözleşmesinde, Siri ya da Dictation kullanıldığında Apple bu kayıtları depolama hakkına sahip olduğu yazıyor. Ayrıca Siri sadece söylediklerinizi kaydetmekle kalmıyor, telefon rehberinizdeki isimleri ve kullanıcı bilgilerini de alıyor.

Daha önce ABD’deki sivil toplum örgütleri Siri konusunda kullanıcıları uyaran bilgilendirmelerde bulunmuştu. IBM dahi endişe ediyorsa, biz kullanıcıların da biraz olsun endişe etmesi ve Apple’ın topladığı bilgileri sorgulamasında yarar var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun