Mobil 26 EYLÜL 2012 / 11:05

Huawei kendi işletim sistemini geliştiriyor

Huawei kendi işletim sistemini geliştiriyor

Çin’in telekom altyapı sağlayıcısı olarak bilinen şirketi Huawei, akıllı telefon piyasasında da etkinliğini artırıyor. Dev şirket kendi işletim sistemini geliştirerek Android ve Windows Phone 8’e bağımlı olmak istemiyor.Dünyanın en büyük altıncı mobil telefon üreticisi konumuna yerleşen Huawei, akıllı telefonlar ve tüketici ürünleriyle esas işi olan telekom altyapı ekipmanlarından elde ettiği gelirlere kafa tutuyor. Şenzen’de 25 yıl önce kurulan şirket, iletişim ağlarındaki başarısını mobil cihazlara taşımaya kararlı görünüyor.

Samsung ve Apple’a rakip olmak için çalışan şirket Android tabanlı ürünlerinin yanı sıra Microsoft Windows 8 telefon ve tabletlerini de üretiyor. Şirket ilerleyen dönemde sorun yaşamamak için kendi işletim sistemini geliştirdiğini de ifade ediyor.

Müşterilerimizin beğendiği her şeyi geliştireceklerini belirten Huawei Cihazlar CEO’su Wan Biao, “Kaynaklarımızı kendimize ait yeni bir işletim sistemi geliştirmeye ayırıyoruz. Çünkü belki de bir gün şu an çalıştığımız şirketler işletim sistemlerini kullanmamıza izin vermeyecek” şeklinde konuşuyor.

Temmuz ayında mali sonuçlarını açıklayan Huawei, 2012 yılının ilk yarısında yüzde 22’lik düşüş gösterdiği için eleştirilmişti. Şirket bu düşüşü zayıflayan küresel ekonomi ve azalan telekom operatörlerinin harcamalarına bağladı. Bu tablo da gösteriyor ki şirket, bu darboğazdan gelir kalemlerini artırarak çıkmayı hedefliyor.

Tüketici cihazlarında yüzde 30’luk büyüme bekleniyor

Şirket önümüzdeki yıl içerisinde tüketici ürünlerinden elde ettiği gelirleri yüzde 30 oranında artırmayı hedefliyor. Bu yıl tüketici ürünleri alanında 9 milyar dolarlık bir gelir bekleyen Huawei, beş yıl içerisinde 30 milyar dolar elde ederek telekom altyapı bölümünün gelirlerine ulaşmayı hedefliyor. Yüksek kârlılığın en büyük sorun olduğuna işaret eden Wan, “Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde yüksek kârlılık elde etmek için araştırmalarımız sürüyor” dedi.

Analistler akıllı telefon konusunda markalaşmanın Huawei için en önemli zorluk olduğunu belirtirken, telefonların güzel görünümlü ve çok özellikli olmasının yeterli olmayacağını savunuyor. Şu anda Huawei daha çok düşük gelirli tüketicilere telefon satışı gerçekleştiriyor. Şirketin bu algıyı kırarak Apple ve Samsung ile yarışabilmesi için belki de Huawei markasıyla üst sınıf telefonlarının markasını ayırması gerekiyor.

Şirket bu yıl, 60 milyonu akıllı olmak üzere, 100 milyondan fazla telefon satışı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Britanyalı araştırma şirketi Ovum’un verdiği rakamlara göre, tüm piyasada yıllık ortalama yüzde 20’lik yükseliş gerçekleşerek 2017 yılında yıllık akıllı telefon satışının 1.7 milyar doları bulması bekleniyor.
YORUMLAR
D@bbe 13 OCAK 2013 / 01:11 0 0
T20 TURKCELL tarafından tasarlandı maliyetinide TURKCELL karşıladı... tabi ucuz olur... Linux kernelli bir şey yapsalarda görsek...
telefon gurmesi 02 ARALIK 2012 / 23:29 0 0
t20'yi nasıl yaptıklarına hayret ediyorum. benzerleri 6-700 tl'ye satılan telefonu 350tl'ye sattılar. bu markada iş var.
hakan ankara 15 EKİM 2012 / 22:35 0 0
huawei nin ankarada bi satış temsilcisi yada ilgili birisi varmıdır iletişim kurmak için telefon numarasını verebilirmisiniz
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun