Mobil 30 KASIM 2012 / 20:39

HTC Windows Phone 8X incelemesi: Yeni neslin nadide temsilcisi

Microsoft'un mobil piyasada varlığını ispat ettiği üreticilerin başında gelen HTC, bu modeliyle hem tasarım hem de ses sistemiyle rakiplerinden ayrılırken Android ve iOS'tan sıkılan kullanıcılara çok özel bir alternatif sunuyor.Windows Phone 8’in amiral gemilerinden biri olan Nokia Lumia 920’nin incelemesini daha önce sizlerle paylaştık. Bu kez Lumia’nın şu anda aynı işletim sistemiyle ortaya çıkan en önemli rakibi HTC 8X için kolları sıvadık.

HTC’nin son dönemde gelirlerinde yüzdesel düşüşler görülse de şirketin kısa sürede hızla büyüdüğü için bu yüzdesel düşüşü yaşamasının doğal olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle HTC’nin zor günler yaşadığını düşünmek hatalı bir fikir olur. Yani Nokianın bir adım önünde yarışa başladığını ve daha az stresle Windows Phone ailesine giriş yaptığı ortada. Tabii Microsoft ile Nokia'nın bu kadar yakından çalışarak bir modeli neredeyse birlikte piyasaya sürmeleri de diğer Windows Phone üreticileri için bir dezavantaj oluşturuyor.

Tasarım ve elde tutma hissi

HTC’nin Windows tabanlı telefonu 4.3 inç ekranıyla son dönemin büyük ekranlı akıllı telefon modasına uyuyor. Diğerlerinin aksine elde tutmanın daha kolay olduğu telefon, ilk his olarak da ele alındığında büyük keyif veriyor. Telefona ilk bakıldığında tasarım olarak hemen Lumia 920 akla geliyor. Zira telefonun yuvarlatılmış dokunmatik ekranı o hissi hemen veriyor. Bu konuda Nokia ve HTC’nin davalı olduğunu belirtelim.Mor, açık mavi, sarı gibi renkleri bulunan telefonun önyüzünde HTC’ye özel olan ses çıkışı yalnızca siyah renkte kaybolduğu için kişisel olarak siyah daha çok hoşuma gidiyor. Zira HTC’nin o kendine özgü noktalı ses çıkış alanından vazgeçmesi iyi bir fikir olabilir. Bu nedenle diğer renk seçenekleri gözden geçirilmekle birlikte ilk olarak siyah modele muhakkak bakılmasını öneriyorum.

Telefonun üstte yer alan ekran kilidini açma tuşu, cihazın tek elle kullanımının önüne geçiyor. Bu durum genişlik olarak iyi düşünülmüş telefonda eksi bir puan getiriyor. Bununla birlikte Super LCD 2 ekran 1,280’e 720 piksel çözünürlüğüyle gerçekten kaliteli bir görüntü veriyor.

Son bir yorum olarak HTC 8X’in Nokia Lumia 920’ye göre daha ince ve hafif olduğunu, bunun elde daha uyumlu olduğunu aktaralım.

İşletim sistemi

HTC ve Nokia’nın ayrıldığı noktaya belkide burada geliyoruz. Zira Windows Phone 8’den bahsetmeden önce iki şirketin yaklaşımları arasındaki farkı vurgulamak istiyorum. Her iki telefonda da standart işletim sisteminin yanında şirketlerin kendi uygulamaları bulunuyor.

HTC’nin kendine has uygulamasında hava durumu, piyasalar ve haberler arasında geçiş yapılabiliyor. Nokia’nınsa kamerayı açıp etrafa tutarak ne olup bittiğini gösteren “Bilen Göz”, yerelleştirilmiş toplu taşıma uygulaması, çevrimiçi ve çevrimdışı bedava müzik dinlemeye yarayan Nokia Müzik, inanılmaz fotoğraf kalitesi veren PureView teknolojisi gibi birçok özellik yalnızca Nokia’da bulunuyor. Yani Windows Phone 8’e birçok ekleme Nokia tarafından gerçekleştirilmiş. HTC’nin bu konuda zayıf kaldığı görülüyor.İşletim sistemine bakıldığında, Windows Phone 8’in artık Microsoft’un mobil alanda başarılı bir sistem ürettiğini gözler önüne seriyor. Zira telefonun açılış ekranı şu anda iOS ve Android’e göre hem çok daha canlı hem de çok daha kullanışlı görünüyor. Yaşayan kutuların renklerinin, yerlerinin ve boyutlarının değiştirilebilmesi kişiselleştirme açısından önem taşıyor. Yani iOS ve Android telefonlarda olduğu gibi “herkeste aynı telefon var” hissi Windows Phone için geçerliliğini kaybediyor.

Şu anda Microsoft’un mobil işletim sisteminde 120 bin civarında uygulama bulunuyor. Google ve Apple’ın 700’er bin uygulamaya sahip olduğu göze alındığında çoğu popüler uygulamanın platforma uyarlandığının sinyalini veriyor aslında. Önümüzdeki yıllarda aradaki farkın hızla kapanacağı da kesin.

Donanım

HTC Windows Phone 8X çift çekirdek Qualcomm Snapdragon s4 işlemci barındırıyor. Bu 1.5 GHz işlemci cihazın hiçbir takılma yaşamadan tüm işlemleri yerine getirmesine rahatlıkla yetiyor. AMOLED ekran kullanılan telefonda siyahın çok etkileyici olduğunu ancak beyazda aynı kaliteyi göstermediği görülüyor.

Ses konusunda Beats Audio ile çalışan HTC’nin telefonundan yüksek seste hip hop ya da R&B müzik dinlemek keyifli. Ancak kişisel tercih olarak Beats’in bas ağırlıklı müzikteki başarısı dışında pek beğenmediğimi, “clean” müzikte büyük farklar yaratamadığını söylemeliyim. Cihaz dışarı pek iyi ses vermiyor ama bu çok da önemli değil. Zira bu telefonda müzik dinlemek için popüler müzikleri açarak bir Beats kulaklık almak daha uygun olacaktır.8 megapiksellik kamera bulunan telefonun iPhone 5’e kıyasla iyi sonuç veriyor. Ancak Lumia 920 karşısında yeterince iyi değil. Yine de bir telefondan beklediğiniz fotoğraf kalitesini karşılıyor.

Sonuç

HTC’nin yeni Windows telefonu öncelikle kullanıcılara Microsoft’un işletim sistemini sevdirecektir. Tasarımıyla işletim sistemini de öne çıkaran bir telefon olan 8X, ağırlığı ve inceliği konusunda en önemli rakibi Lumia 920’nin önünde. Ancak aynı fiyata (1699 lira) Türkiye’de satışa sunulan HTC 8X, özelleştirme açısından Nokia’nın gerisinde kalıyor.Eğer artık Android’in küçük uygulamaları ve işlemcileri zorlayan masaüstü tasarımından sıkıldıysanız, iOS’un zengin uygulamalarını aramayacağınızı düşünüyorsanız bir Windows Phone 8 alma zamanı gelmiş demektir. Bunların yanında tasarım da ilk sıralarda yer alıyorsa HTC 8X tam size göre. Yine de Lumia alırken 8X'i, 8X alırken de Lumia'yı gözden geçirmeyi unutmayın.
YORUMLAR
telllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 25 TEMMUZ 2014 / 22:28 0 0
ben aldim bi hafdada bozuldu
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun