Mobil 16 MAYIS 2012 / 10:55

HTC patent yasağına takıldı

HTC patent nedeniyle ABD pazarına giremedi

Tayvan şirketinin iki yeni akıllı telefonu, Apple ile girilen patent mücadelesi nedeniyle ABD pazarına giremedi. Bu kararın ardından şirketin hisseleri yüzde 6 düştü. Böylece ilk kez bir akıllı telefon patent nedeniyle ABD'ye giremedi.2012’nin ilk çeyreğinde gelirinde yüzde 35’lik düşüş yaşanan HTC, bu nedenle CFO’sunu görevden aldığını açıklamıştı. Şirketin başını bu kez Apple ile yaşadığı patent davası derde soktu.

HTC One X ve Evo 4G LTE, Apple patentini ihlal ettiği şüphesi nedeniyle ABD’ye girişi ertelenen ilk akıllı telefonlar oldu. HTC’den yapılan açıklamada, “HTC One X ve HTC EVO 4G LTE modellerinin ABD’deki satışı, Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun kararıyla ertelendi” ifadelerine yer verildi.

Bu kararın ardından HTC’nin hisselerinde hızlı bir düşüş gerçekleşti. Apple, HTC karşısında küçük de olsa bir zafer elde ederken, akıllı telefon piyasasındaki rekabetin bu kararın ardından doğrudan etkilenmesi bekleniyor.

HTC’nin bahsi geçen teknolojiyi yeni telefonlarında kullanmaktan kaçındığı açıklanırken, yine de telefonlar üzerindeki araştırmanın devam ettiği bilgisi verildi. Bu gelişmelere rağmen Tayvanlı şirketin ikinci çeyrek gelir beklentisini azaltmadığı aktarıldı.