Mobil 16 MAYIS 2012 / 10:55

HTC patent yasağına takıldı

HTC patent nedeniyle ABD pazarına giremedi

Tayvan şirketinin iki yeni akıllı telefonu, Apple ile girilen patent mücadelesi nedeniyle ABD pazarına giremedi. Bu kararın ardından şirketin hisseleri yüzde 6 düştü. Böylece ilk kez bir akıllı telefon patent nedeniyle ABD'ye giremedi.2012’nin ilk çeyreğinde gelirinde yüzde 35’lik düşüş yaşanan HTC, bu nedenle CFO’sunu görevden aldığını açıklamıştı. Şirketin başını bu kez Apple ile yaşadığı patent davası derde soktu.

HTC One X ve Evo 4G LTE, Apple patentini ihlal ettiği şüphesi nedeniyle ABD’ye girişi ertelenen ilk akıllı telefonlar oldu. HTC’den yapılan açıklamada, “HTC One X ve HTC EVO 4G LTE modellerinin ABD’deki satışı, Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun kararıyla ertelendi” ifadelerine yer verildi.

Bu kararın ardından HTC’nin hisselerinde hızlı bir düşüş gerçekleşti. Apple, HTC karşısında küçük de olsa bir zafer elde ederken, akıllı telefon piyasasındaki rekabetin bu kararın ardından doğrudan etkilenmesi bekleniyor.

HTC’nin bahsi geçen teknolojiyi yeni telefonlarında kullanmaktan kaçındığı açıklanırken, yine de telefonlar üzerindeki araştırmanın devam ettiği bilgisi verildi. Bu gelişmelere rağmen Tayvanlı şirketin ikinci çeyrek gelir beklentisini azaltmadığı aktarıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun