Mobil 20 AĞUSTOS 2012 / 10:43

HP mobil bölümünü eski Nokia çalışanına emanet etti

HP mobilde yeniden atağa kalkıyor

Yaklaşık bir yıl önce mobil alandaki varlığını neredeyse çöpe atan şirket, Nokia’nın eski Meego patronu Alberto Torres’i başına getireceği ve tüketiciye yöneleceği yeniden yapılanma sürecini başlattı.

[caption id="attachment_55772" align="alignnone" width="455" caption="HP'nin birleştirilen yazıcı ve kişisel sistemler bölümünün başındaki Todd Bradley"][/caption]

Kısa süre önce yazıcı ve kişisel sistemler bölümünü birleştiren HP, bu bölümlerin başına Todd Bradley’nin getirildiğini açıklamıştı. Bradley, şirketin mobil alandaki yeni çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada, tüketici için yeniden –Apple ve Android’in domine ettiği- piyasaya girileceği bilgisi verildi. Bir yıl önce milyarlarca dolarlık yatırım Palm’ı çöpe atan ve webOS işletim sistemini açık kaynak kodlu bir yazılıma dönüştürerek belirsiz bir gelecek yaratan şirket, şansını yeniden denemek istiyor.

Yeni mobil bölümün başına eski Nokia çalışanı Alberto Torres getirildi. Fin şirketin Stephen Elop ile birlikte Windows Phone’a yönelmesi nedeniyle işten ayrılan Torres, daha önce Nokia’nın Intel ile geliştirdiği ancak sadece N9 modelinde yer verebildiği MeeGo operasyonunun başında yer alıyordu. Doğrudan Bradley’e bağlı olarak çalışacak Torres’in Eylül ayında iş başı yapacağı açıklandı.

Todd Bradley imzalı bir açıklama yayımlayan HP, yeni mobil bölümün tüketici ürünlerine odaklanacağını ve müşterilerine diğer segment ve kategorilerde farklılaştırılmış değer katacak ürünler sunacağına olan inancı dile getirdi. Şirketin yakında piyasaya sürülmesi beklenen tabletinin kişisel bilgisayarlar bölümünün başında bulunan James Mouton yönetiminde çıkacağı vurgulandı.

HP’nin yeniden pazarda kendine yer bulabilmesi için biraz geç kaldığı doğru ancak şirketin iş üretebilme hacmine bakıldığında aradaki farkı kısa sürede kapatabileceği de aşikâr. Eski Nokia çalışanıyla HP’nin yeni bir mobil stratejide başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek.

Açıkçası bizlerin oldukça beğendiği ve Jolla isimli bir Fin şirketin üretimini süreceğini açıkladığı MeeGo platformunun HP tarafından değerlendirilmesi kendileri için önemli bir fırsat olabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun